14 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Kto jest odpowiedzialny za oczyszczanie miasta?

W miastach często mamy okazję zobaczyć przepełnione kosze i śmietniki. Aby zachować porządek w otoczeniu i dobre warunki do życia, ktoś musi regularnie te śmieci i odpady usuwać. W każdym mieście działają podmioty odpowiedzialne za utrzymanie miasta w należytej czystości. Zajmują się one wywozem śmieci, odpadów budowlanych, czyszczeniem chodników czy przystanków. W niniejszym artykule dowiesz się, kto jest odpowiedzialny za oczyszczanie miasta.

Kto zajmuje się wywozem śmieci w mieście?

Za odbieranie śmieci i odpadów komunalnych od mieszkańców miasta odpowiedzialna jest gmina. To właśnie ona, a dokładniej wójt, burmistrz lub prezydent miasta organizuje usługi oczyszczania poprzez ogłoszenie przetargu. Firma, która wygra przetarg, podpisuje z gminą umowę i od tego momentu zobowiązana jest regularnie odbierać i wywozić śmieci zmieszane i segregowane, tj. szkło, plastik czy papier. Następnie śmieci te trafiają do specjalnych sortowni.

Profesjonalne firmy oferujące usługi oczyszczania miasta w Warszawie i okolicach wykonują swoje obowiązki dokładnie i terminowo. Śmieci są najczęściej wywożone rano, aby przykry zapach nie roznosił się po osiedlach, a śmieciarki nie blokowały ruchu. Firma odbierająca odpady musi posiadać odpowiednie wyposażenie spełniające określone wymagania techniczne oraz utrzymywać swoje pojazdy w dobrym stanie sanitarnym.

Odbiór gruzu i odpadów budowlanych w mieście

Wiele nowoczesnych zakładów świadczy usługi oczyszczania miasta i skupowania surowców wtórych. Co więcej, wynajmują i zajmują się odbiorem kontenerów z gruzem czy odpadami budowlanymi.

Zgromadzony gruz musi być zabrany przez firmę specjalizującą się w tym zakresie. Nie można umieścić go w pojemniku, który nie jest do tego przystosowany. Nasza firma oferuje specjalne kontenery na określony rodzaj odpadów, jak na przykład gruz, odpady poremontowe czy budowlane – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Lekaro, która odbiera odpady komunalne, funkcjonalne i przemysłowe z Warszawy i okolic od firm, instytucji, jak i od prywatnych klientów.

Dlaczego oczyszczanie miasta jest niezbędne?

Usługi oczyszczania są niezbędne do normalnego funkcjonowania nawet najmniejszego miasta. Usuwanie śmieci z blokowisk i domów jednorodzinnych zapobiega nie tylko zanieczyszczeniom terenu i brzydkim zapachom, ale również chorobom i epidemiom. Co więcej, nieusuwane regularnie śmieci i resztki jedzenia sprowadziłyby na osiedla dzikie zwierzęta i uciążliwe owady. Do śmieci często trafiają również szkodliwe dla zdrowia odpady ze sklepów, aptek, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Przeciętny człowiek często nie zdaje sobie sprawy, ile śmieci dziennie generuje. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że oczyszczanie miasta powinno zaczynać się od nas samych. Wpływ na środowisko mają nasze codzienne decyzje i przyzwyczajenia. Gdyby każdy z nas zadbał o swoje otoczenie i segregował śmieci, byłoby ich mniej, nie leżałyby na chodnikach, w rowie czy w lesie i nikt nie musiałby się zastanawiać nad tym, kto powinien je usunąć.