tworzywa-sztuczne
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zalety kształtowania tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego

Tworzywa sztuczne cechują się znaczną plastycznością. Po ogrzaniu plastik topnieje, a to pozwala nadawać mu rozmaite kształty, które zachowa po schłodzeniu. Przemysł zna różne sposoby formowania plastiku. Jedną z nich jest kształtowanie tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego. Na czym polega ten proces, jakie są jego zastosowania i jakie ma zalety?

Na czym polega formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych?

Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych umożliwia produkcję przedmiotów z plastiku, które są puste w środku. Naturalnie, później można je wypełnić, w zależności od tego, jaki ma być produkt docelowy. Na czym polega kształtowanie tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego? O wypowiedź poprosiliśmy eksperta z firmy Projekt Rotolution:

Do otwartej formy wsypuje się określoną ilość tworzywa sztucznego w postaci sypkiej. Następnie forma zaczyna się obracać i podgrzewać. Pod wpływem rosnącej temperatury plastik wewnątrz stopniowo staje się coraz bardziej płynny. Powolny obrót sprawia, że upłynnione tworzywo przywiera do ścianek formy równomiernie, a więc przybiera jej kształt. Następnie plastik jest stopniowo schładzany do momentu, aż stanie się twardy i będzie można wyjąć go z formy.

Metoda ta pozwala stworzyć gotowe produkty lub ich elementy, a także półprodukty do dalszego wykańczania. Jak prezentuje się ten sposób produkcji plastikowych przedmiotów na tle innych? Jakie ma zalety, a jakie są jego słabe strony? O tym dalej.

Mocne i słabe strony formowania rotacyjnego tworzyw sztucznych

Formowanie rotacyjne różni się znacznie od innych sposobów kształtowania tworzyw sztucznych, a różnice te wpływają na efekt procesu. Najważniejsze jest to, że wszystko dzieje się w zamkniętej formie, dzięki czemu żadne czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na materiał.

Zaletą rotacyjnego kształtowania tworzyw sztucznych jest brak rys oraz śladów łączenia krawędzi, w odróżnieniu od produktów powstałych przez spawanie plastiku. Wyroby mogą przybierać dość skomplikowane i wymyślne kształty, więc ta metoda nie jest ograniczająca. Ograniczenia nie dotyczą także rozmiaru – formowanie rotacyjne pozwala tworzyć duże obiekty, a przy tym nie będzie to bardzo drogie. Metoda ta należy do bardziej ekonomicznych.

Czy ten sposób produkcji plastikowych przedmiotów ma wady? Oczywiście, że tak, choć nie są one na tyle problematyczne, aby zrezygnować z formowania rotacyjnego. Słabą stroną tego procesu jest czas jego trwania. Efektem jest jednak precyzyjnie wykonany wyrób wysokiej jakości, więc dłuższe oczekiwanie na rezultat jest wynagrodzone.