21 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Księga kondolencyjna na pogrzebie – czy to dobry pomysł?

Pogrzeb bliskiej osoby to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu. Mimo ogromu emocji, smutku i rozpaczy towarzyszących temu przeżyciu, dzień ten należy odpowiednio upamiętnić i zapewnić zmarłemu godne pożegnanie. W tym celu warto posłużyć się księgą kondolencyjną. Czym ona jest i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym jest księga kondolencyjna?

Księgi kondolencyjne kojarzą się przeważnie z ceremoniami pogrzebowymi sławnych osób, np. polityków. Jak się jednak okazuje, ta pisemna forma pożegnania jest coraz częstszym elementem bardziej kameralnych uroczystości związanych z pochówkiem bliskich osób.

Księgi kondolencyjne to eleganckie materiały w formie zeszytów, bądź książek w ozdobnej oprawie. – Wyjaśnia Andrzej Relidzyński – Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Warszawie, którego specjalnością są usługi pogrzebowe. – Tego typu księgi najczęściej posiadają twarde, skórzane okładki, przeważnie w ciemnym odcieniu, np. czarne. Front może posiadać specjalny ornament w formie wytłoczonych liter, zazwyczaj w kolorze złota lub srebra. W środku natomiast można umieścić zdjęcie zmarłej osoby i napisać kilka słów wstępu. Na pozostałych kartach znajduje się miejsce na umieszczenie kondolencji dla najbliższej rodziny zmarłego oraz upamiętnienie go przez gości uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych.

W ten sposób osoby biorące udział w ceremonii pochówku, czy to przy wystawieniu zwłok, czy w trakcie pogrzebu, mogą przekazać wyrazy współczucia bliskim zmarłego. Ważne jest, aby księga kondolencyjna miała estetyczną oprawę, a jej projekt i wykonanie licowały z powagą uroczystości pogrzebowych. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnych zakładów pogrzebowych posiadających w swojej ofercie wykonanie księgi kondolencyjnej.

Księga kondolencyjna na pogrzebie. Dlaczego warto?

Księga kondolencyjna na pogrzebie to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim cenna pamiątka dla rodziny zmarłego. Ze względu na ogrom emocji towarzyszących pożegnaniu bliskiej osoby, przekazywane w dzień pogrzebu wyrazy współczucia bardzo często nie zapisują się w pamięci. Wpisy w księdze kondolencyjnej pozwalają w dogodnym dla rodziny zmarłego czasie wrócić do ulotnych chwil. Słowa współczucia będą stanowiły dla nich cenne wsparcie w trudnym okresie żałoby. Jak się jednak okazuje, księga kondolencyjna może mieć działanie terapeutyczne, które będzie ważne nie tylko dla bliskich zmarłego, ale także dla osób uczestniczących w pogrzebie. Dla nich będzie to okazja do upamiętnienia pochowanej osoby i podzielenia się wspomnieniami z nią związanymi. Przelanie swoich myśli na karty pozwoli pożegnać się ze zmarłym. Księga kondolencyjna to zatem ważna forma uhonorowania zmarłej osoby i uczczenia pamięci o niej.