6 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Kryteria wyboru e-liquidów

Coraz więcej palaczy decyduje się na zamianę tradycyjnych papierosów na e-papierosy. Dzieje się tak z różnych powodów. Część palaczy wybiera je ze względu na lepszy smak, inni mają na uwadze ich znacznie mniejszy wpływ na stan zdrowia. Wszystko co dobre w e-papierosach wynika z olejków smakowych, czyli e-liquidów. Sprawdźcie, czym kierować się przy ich wybieraniu.

Wybieraj tylko przebadane e-liquidy

Pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu liquidów do e-papierosa jest ich jakość. Poznać można ją przede wszystkim po tym, w jaki sposób olejki zostały wykonane.

Jeśli szukacie pierwszego olejku do e-papierosa i nie wiecie po czym poznać te, które są godne zaufania, to powinniście zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i smak, ale głównie na to, czy odpowiada on wymogom ustawowym. Dobre e-liquidy muszą być zgłoszone Komisji Europejskiej – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Wapiarnia.

E-liquidy podlegają normom dotyczącym m.in. sposobu ich produkcji, użytych w niej składników oraz samej jakości i opracowywane są przez powołane do tego instytucje (Komitet Techniczny ISO, Komitet Techniczny CEN oraz powołany przez Polski Komitet Normalizacyjny – Komitet Techniczny KT 321 do spraw Elektronicznych Inhalatorów Nikotyny oraz Płynów do ich Uzupełniania). Należy wiedzieć, że godny zaufania producent  dobrych e-liqudów udostępnia informacje na temat badań przeprowadzanych na oferowanych olejkach.

Zwracaj uwagę na skład

Zwolennicy e-papierosów tłumaczą, że przyciąga ich nowoczesny design, ale też (a nawet przede wszystkim) smak i mniejsza szkodliwość od papierosów tradycyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze e-papierosy są rzeczywiście mniej szkodliwe. Wszystko zależy od wyboru olejku. Dlatego przed jego zakupem, należy dokładnie sprawdzić jego skład.

Zazwyczaj w e-lidquidach znaleźć można takie składniki, jak glikol propylenowy (podstawa płynu), naturalne esencje tytoniowe, nikotyna (odpowiada za moc olejku), ekstrakty smakowe oraz linalol (występujący naturalnie w przyrodzie nienasycony alkohol alifatyczny). Co ważne, można znaleźć także liquidy bez nikotyny, dzięki czemu można stopniowo dobierać takie z coraz mniejszą mocą aż do całkowitego odstawienia używki – jest to zatem dobry sposób na rzucenie palenia.

Należy unikać e-liquidów, które w swoim składzie mają m.in. kofeinę, taurynę oraz dodatki ułatwiające inhalację lub absorpcję nikotyny.

Kupuj tylko w sprawdzonych miejscach

Na koniec trzeba zaznaczyć, że dobre liquidy do e-papierosów kupować należy tylko w miejscach sprawdzonych. Szukać można ich na stronach internetowych producentów olejków lub na wyspach w centrach handlowych. Lepiej natomiast unikać odkupowania e-liquidów na rynku wtórnym.