ceramika-boleslawiec
15 października 2018

Kategoria:
Inne

Krótka historia ceramiki bolesławieckiej

Bolesławiec to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, które w całym kraju i na świecie znane jest jako jeden z najważniejszych ośrodków produkcji wyrobów ceramicznych. Ceramika odgrywa w życiu miejscowej ludności tak duże znaczenie, że każdego roku pod koniec sierpnia organizowane jest tutaj Bolesławieckie Święto Ceramiki, przyciągające całe rzesze turystów. Poznajmy bliżej historię produkcji ceramiki w tym miejscu.

Początki

Historia wyrobu ceramiki w Bolesławcu zaczęła się w XIV wieku, kiedy to odkryto na tych terenach bogate złoża gliny garncarskiej. W XV wieku w mieście bardzo aktywnie działał cech garncarzy. Mimo to do naszych czasów nie przetrwały naczynia z tego wczesnego okresu garncarstwa w tym rejonie. Pierwsze znane bolesławieckie naczynia gliniane pochodzą z XVII wieku – należą do nich między innymi butle pokrywane brązowym szkliwem ziemnym, których powierzchnie zdobią reliefy oraz brązowe nakładki. Z przełomu XVII i XVIII wieku znamy „melony”, czyli żeberkowe dzbany do piwa i wina o charakterystycznej, muszelkowej formie. Około połowy XVIII naczynia była zdobione motywami roślinnymi i herbowymi.

XIX wiek

XIX wiek okazał się pod dwoma względami przełomowy dla ceramiki bolesławieckiej. Około lat 80-tych, pojawiają się po raz pierwszy motywy stempelkowe, które chętnie wykorzystywane są zarówno w produkcji wyrobów popularnych, jak i bardziej ekskluzywnych. Drugim ważnym wydarzeniem było utworzenie Ceramicznej Szkoły Zawodowej w 1897 roku – wykładowcami w szkole byli fachowcy z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie. Szkoła miała istotny wpływ na rozwój nowych trendów w dekorowaniu oraz technologii produkcji.

XX wiek

Kolejne stulecie przyniosło zmiany w temacie estetyki i technologii produkcji. Między innymi pojawiły się wyroby z delikatnej kamionki, zaś projektanci zaczęli odwoływać się do popularnego w latach 20-tych nurtu Art Deco. W czasie II Wojny Światowej produkcja ceramiki w Bolesławcu została przerwana i uruchomiona ponownie po zakończeniu konfliktu – za wznowienie produkcji odpowiedzialny był profesor Tadeusz Szafran.

Czasy obecne

Wyrób ceramiki to jedna z głównych gałęzi gospodarki w Bolesławcu – obecnie na terenie miasta i w jego okolicach funkcjonuje wiele prywatnych zakładów, takich jak WR Ceramika, działająca nieprzerwanie od 40 lat.