zaklad-pogrzebowy
13 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Krematoria w Polsce. Jak działają rodzime zakłady kremacyjne?
5 (100%) / 1 głosów

Krematoria w Polsce. Jak działają rodzime zakłady kremacyjne?

Krematoriów w Polsce przybywa. Obecnie w każdym województwie znajduje się przynajmniej jedna spopielarnia zwłok. Już wkrótce może się jednak okazać, że tego typu miejsc jest w naszym kraju za mało. Z czego wynika ten nagły odwrót w stronę kremacji? Jakie będą jego konsekwencje? W jaki sposób pracują polskie spopielarnie? Oto wszystko, co chciałbyś wiedzieć o zakładach kremacyjnych.

Rosnąca popularność kremacji – zwrot w branży pogrzebowej?

Kremacja staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jeżeli sytuacja nadal będzie się rozwijać tak dynamicznie, można się spodziewać, że w ciągu najbliższych dekad pochówki z kremacją wyprą tradycyjne. Dlaczego coraz chętniej wybieramy spopielenie ciała bliskiego zmarłego? Powodów jest kilka:

  • Względy ekonomiczne. Kremacja jest tańsza niż pochówek tradycyjny. Nie ponosi się kosztów związanych z kosmetyką pośmiertną i reprezentacyjną trumną. Koszty spopielenia i urny są znacznie niższe niż te związane z przygotowaniem ciała i złożeniem go do grobu bez skremowania.
  • Wzorce zachodnie. Kremacja już dawno stała się popularna na zachód od Polski. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji z całego świata i napływowi norm z innych krajów przejmujemy niektóre ich zwyczaje – także te związane z pochówkiem zmarłych.
  • Coraz mniej miejsca na cmentarzach. Tradycyjny pochówek wymaga sporo miejsca, a tego szybko ubywa. Tworzenie nowych nekropolii jest problematyczne i kosztowne, dlatego każdy grobowiec powinien być wykorzystany najlepiej, jak to możliwe. Niewielka urna zajmuje znacznie mniej miejsca niż trumna. Umożliwia to lepsze zagospodarowanie ograniczonych gruntów cmentarnych. Ponadto urny można umieszczać nad ziemią – w kolumbariach.
  • Lepsza dostępność usług kremacji. Jeszcze dwie dekady temu spopielarnie zwłok były unikatami na skalę kraju. Osoby, które chciały spopielić zwłoki, musiały liczyć się z kolosalnymi kosztami ich transportu z odległych zakątków Polski. Dziś, gdy krematoria są w każdym województwie, jest to znacznie łatwiejsze i bardziej przystępne cenowo.

Jak działają zakłady kremacyjne?

Zakłady kremacyjne w Polsce powstają najczęściej jako rozwinięcie dawno istniejących zakładów pogrzebowych. Stworzenie krematorium to ogromna inwestycja (rzędu około miliona złotych), dlatego mogą sobie na nią pozwolić w pierwszej kolejności największe, najbardziej renomowane i najlepiej prosperujące zakłady. Przykładem może być Zakład Pogrzebowy Witwicka.

Obecnie polskie zakłady kremacyjne pracują niemal nieprzerwanie, spopielając codziennie przynajmniej jedno ciało, a zazwyczaj więcej – nawet do pięciu. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu i dynamicznej zmianie polskich zwyczajów funeralnych.

Zakłady kremacyjne oferują nie tylko usługę spopielania zwłok, ale wszystko, co potrzebne, aby godnie pożegnać zmarłego. Można więc na miejscu wybrać urnę i dopełnić wszystkich formalności pogrzebowych – dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnego pochówku.