2 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Kremacja czy inhumacja – jaki typ pochówku wybrać?

Wybór formy pochówku zależy od woli zmarłego wyrażonej za życia lub decyzji jego bliskich. W Polsce tradycyjną formą pochówku jest nadal złożenie ciała do trumny, która następnie umieszczana jest w grobie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na kremację i pochowanie urny z prochami. Kodeks Prawa Kanonicznego ogłoszony przez Jana Pawła II stwierdza wyraźnie, że Kościół Katolicki nie jest przeciwny kremacji. Podpowiadamy, jaki typ pochówku wybrać.

Pochówek tradycyjny

Pochówek szkieletowy, czyli inhumacja, jest najczęściej wybieranym typem pochówku w naszym kraju. W dużej mierze wynika to z katolickich tradycji i przyjętego zwyczaju. Kościół Katolicki inhumację preferuje, a kremację toleruje. Jedną z zalet inhumacji jest możliwość postawienia dużego, eleganckiego nagrobka, który będzie najlepszą formą upamiętnienia.

Z organizacją pogrzebu nie będziemy mieli żadnego problemu, gdyż zajmie się nim każdy wybrany przez nas dom pogrzebowy. Z drugiej strony, pochówek tradycyjny wiąże się z koniecznością znalezienia kwatery na cmentarzu, co w dużych miastach może być niełatwe – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Domu Pogrzebowego Gójscy z Warszawy, który zajmuje się organizacją pogrzebów tradycyjnych oraz pogrzebów z kremacją.

Jednocześnie rodzinie łatwiej jest podjąć decyzję o pochówku tradycyjnym z powodów organizacyjnych i społecznych. Nawet jeśli po kremacji odbywa się pogrzeb w obrządku katolickim, bliscy niejednokrotnie muszą się tłumaczyć przed rodziną z wyboru akurat tej formy pochówku. Są to właśnie główne czynniki, które determinują wybór pochówku tradycyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że inhumacja nie zawsze jest przyjazna środowisku naturalnemu. Co więcej, zwiększa także ryzyko wystąpienia problemów sanitarnych – coraz częściej dochodzi do zatrucia wód gruntowych z powodu powiększających się cmentarzy.

Kremacja

W tradycji chrześcijańskiej kremacja zwłok po raz pierwszy pojawiła się w czasach nowożytnych. Pierwsza spopielarnia powstała w Mediolanie w 1873 roku, co oznacza, że kremacja nie jest nową metodą pochówku i nie jest także zabroniona przez kościół katolicki, dlatego jej popularność rośnie również w naszym kraju. Kremacja, czyli spopielenie zwłok, wybierana jest coraz częściej ze względów ekologicznych. Bardzo wiele argumentów przemawia na korzyść tej metody. Pochówek z kremacją jest bardziej przyjazny środowisku niż wariant tradycyjny, a urny zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż trumny. A jak wiadomo, większość cmentarzy boryka się z problemem ograniczonej przestrzeni. Mówiąc wprost – są już przepełnione. Decydując się na kremację w Warszawie, otrzymamy możliwość wygodnego pochowania urny w specjalnym kolumbarium bądź w grobie rodzinnym. Metoda ta jest też łatwiejsza w realizacji w przypadku międzynarodowego transportu zwłok.

Obie formy pochówku mają swoje zalety i wady. To, którą z nich wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od woli zmarłego – a jeżeli takowej nie wyraził, od naszych własnych poglądów religijnych.