hala stalowa
17 października 2016

Kategoria:
Inne

Koszty budowy hali stalowej

Budowa hali stalowej to doskonała alternatywa dla konstrukcji żelbetowej ze względu na zdecydowanie krótszy czas wznoszenia obiektu. Konstrukcja jest lekka, a więc nie mamy problemu ze zbyt dużym ciężarem własnym. Koszty budowy hali powinny być wyceniane indywidualnie, ponieważ zależą od wielu czynników, między innymi od przeznaczenia obiektu i jego lokalizacji. Co bierzemy pod uwagę obliczając koszty i kogo najlepiej poprosić o profesjonalną wycenę?

Przeznaczenie hal stalowych

Hale stalowe to nie tylko magazyny, w których składuje się wyprodukowany lub importowany towar. To także hale produkcyjne, logistyczne, handlowe, targowe, hale dla rolnictwa i hale specjalnego przeznaczenia. Z powodzeniem możemy zaprojektować budynek, w którym ulokujemy biura. Koszt budowy hali różni się w zależności od przeznaczenia, głównie ze względu na instalacje i wykończenie wnętrz. Znacznie więcej instalacji elektrycznych, oświetleniowych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych czy sanitarnych będziemy potrzebować w hali sportowej, czy biurowej niż w hali magazynowej. To samo dotyczy wykończenia wnętrz.

Rodzaj konstrukcji

Na koszty ma także wpływ rodzaj konstrukcji oraz możliwości wykonawcy – mówi przedstawiciel firmy Profix z Krakowa.

Inwestor poniesie znacznie niższe koszty, jeżeli obiekt zostanie zaprojektowany z gotowych prefabrykatów, niż z elementów na zamówienie, które są trudno dostępne na rynku. Najlepiej, kiedy wykonawca dysponuje dostępem do prefabrykatów oraz potrzebnych systemów mocowań i specjalizuje się we wznoszeniu konstrukcji stalowych. Budowa hali stalowej to poważna inwestycja, więc zdecydowanie unikamy firm, które zajmują się wszystkim po trochu. Warto wybrać firmę, która zrealizuje obiekt kompleksowo, a więc zaprojektuje dla nas konstrukcję nośną, obudowę ścian i dachu, wykończenie wnętrza, a następnie na podstawie projektu przeprowadzi prace.

Co wliczamy w koszt budowy?

Pierwszym krokiem do wybudowania jakiegokolwiek obiektu jest przygotowanie projektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Musimy liczyć się z kosztami przygotowania projektu konstrukcji nośnej przez inżyniera budownictwa oraz wizualizacji wraz z projektem wykończenia, nad którym pracuje zwykle architekt. Zaoszczędzimy, korzystając z usług firmy, która wykona projekt w całości, a więc dysponuje osobami z uprawnieniami do projektowania. Uprawnieniami musi dysponować także kierownik budowy, który będzie nadzorował prawidłowe wykonanie prac. Kolejny krok to przygotowanie podłoża, w koszty wchodzi więc wywóz ziemi. Dalej mamy budowę fundamentów, koszt posadzki i wykonania konstrukcji stalowej. Wliczamy także koszt produkcji lub dostarczenia płyt ściennych i dachowych wraz z montażem, koszt orynnowania, instalacji i wykończenia wnętrza. Profesjonalna firma przygotuje dla nas szczegółowy kosztorys, w którym wyszczególnione będą wszystkie pozycje, punkt po punkcie, gdzie będziemy mogli zobaczyć, ile dokładnie kosztuje robocizna, koszt pracy sprzętu oraz koszt materiałów budowlanych.