11 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Korzyści wynikające ze stosowania pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania (lub ochładzania) budynku bądź zasobów wodnych w sposób ekologiczny. Technologia ta opiera się na wymuszaniu przepływu ciepła z jednej strefy do drugiej, doprowadzając przy tym do podwyższenia temperatury w miejscu, gdzie jest ona zbyt niska. Ponieważ działanie to jest sprzeczne z naturalnym biegiem rzeczy, konieczne jest wykorzystanie w całym procesie energii elektrycznej.

Montaż pompy ciepła, biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, uważany jest obecnie za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie grzewcze, co przede wszystkim decyduje o jego popularności. Oprócz tego często wskazuje się także na ekologiczność oraz wygodę stosowania tego sposobu ogrzewania.

Wygoda użytkowania pompy

Pompa ciepła to urządzenie, które można zainstalować niemal wszędzie – w każdym obiekcie, zarówno małym, jak i dużym, a także w większości pomieszczeń. Poza tym montaż pompy ciepła jest o wiele prostszy niż w przypadku innych rozwiązań grzewczych. Nie ma konieczności budowy komina, kotłowni czy montażu instalacji gazowej, a także znikają problemy związane z zakupem i składowaniem opału.

Pracownik firmy hydraulicznej Robert Rosłoniec z Robercina komentuje:

Pompa ciepła jest łatwa w obsłudze – a w zasadzie jest całkowicie bezobsługowa. Rzadko wymaga działań konserwacyjnych oraz serwisowych, a do tego odpada konieczność czyszczenia pieca czy pamiętania o jego zasypywaniu.

Pompa ciepła to również zwiększone bezpieczeństwo: brak zagrożenia zaczadzeniem, ryzyka ulatniania się gazu czy wybuchu. Jej działanie zależy wyłącznie od dostępu energii elektrycznej, co sprawia, że jest niemal niezawodna.

Ekonomiczność pompy ciepła

Ze względu na to, że instalacja pompy ciepła to krok w stronę ekologicznego życia, można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż urządzenia z funduszy unijnych. Ekologiczność pompy ciepła polega oczywiście na tym, że nie wytwarza ona spalin i nie emituje żadnych innych zanieczyszczeń do atmosfery. Urządzenie to jest także uznawane za rozwiązanie cechujące się niskimi kosztami eksploatacji.

Czy pompy ciepła mają jakieś wady?

Jak to czasem bywa, zaleta może również okazać się wadą. Nie inaczej jest w przypadku pomp ciepła, które generalnie uważa się za najlepsze rozwiązanie grzewcze na rynku. Mowa tutaj między innymi o uzależnieniu ich działania urządzenia od dostępu energii elektrycznej.

Główną wadą może okazać się na przykład wysoki koszt zakupu i montażu urządzenia, jednak biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania, niskie koszty eksploatacyjne oraz rzadką konieczność serwisowania, można z całą stanowczością stwierdzić, że inwestycja ta zwraca się stosunkowo szybko, najczęściej po upływie kilku lat. Zdecydowanie więc korzyści wynikające ze stosowania pompy ciepła przewyższają wszystkie ewentualne wady.