kurs-zawodowy
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Korzyści inwestowania w kursy zawodowe

Stwierdzenie, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa, jest prawdą znaną nie od dziś, jednak właśnie w dzisiejszych czasach aktualną bardziej, niż kiedykolwiek. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy do czynienia z tak szybkim przepływem informacji, tak dynamicznym rozwojem naukowym i technicznym. Wszystko to sprawia, że wiedza zdobyta na wcześniejszych etapach kształcenia prędko staje się przestarzała i mało użyteczna.

Współczesny rynek pracy jest szalenie wymagający i aby się na nim odnaleźć, trzeba naprawdę się postarać. Dyplom ukończenia studiów rzadko jest argumentem wystarczającym do ubiegania się o wymarzone stanowisko. Tak naprawdę liczy się stałe podnoszenie kwalifikacji i poszukiwanie nowych możliwości rozwoju – przekonuje specjalista z  Ośrodka Kształcenia Zawodowego „KURSAL”.

Wartościowy pracownik w niepewnych czasach

Sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo skomplikowana. Zdobycie stałego zatrudnienia na etat okazuje się szalenie trudnym wyzwaniem, zaskakującym młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają szukać pierwszej pracy. Co więcej, rzadko zdarza się, by jedna osoba pracowała w tej samej firmie, wykonując te same zadania dłużej, niż kilka lat.

Ciągłe zmiany gospodarcze wymuszają na przedsiębiorcach bezustanne innowacje, a co za tym idzie, również pracownicy muszą liczyć się z brakiem stabilizacji i koniecznością poszukiwania nowego zajęcia. Zdolność szybkiego przystosowania się do nowych warunków stała się najważniejszą umiejętnością, umożliwiającą przetrwanie.

Elastyczność, gotowość do zmian i otwartość to najważniejsze cechy osoby, która chce pozostawać aktywna zawodowo. Okazuje się bowiem, że w ciągu tych kilkudziesięciu lat pracy, większości z nas przyjdzie przekwalifikować się nawet kilka razy.

Zalety kursów zawodowych

Na szczęście, zdobycie nowych kwalifikacji lub doskonalenie się w branży, z którą jesteśmy związani od dawna, nie jest trudne. Chcąc poszerzać zakres swojej wiedzy i umiejętności możemy korzystać z szerokiej oferty kursów zawodowych. Profesjonalne ośrodki szkoleniowe dbają o to, by pracownicy mieli możliwość poznawania najnowszych rozwiązań i zdobywania uprawnień, które są przepustką do wykonywania intratnych zawodów w kraju i za granicą.

Korzyści z inwestowania w kursy zawodowe jest wiele. Najbardziej oczywiste to zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy. Osoby, które decydują się na udział w dodatkowym szkoleniu w czasie zatrudnienia, stają się jeszcze cenniejsze dla pracodawcy, natomiast jeśli aktualnie nie posiadają pracy, zwiększają swoje szanse na jej znalezienie.

Podejmując naukę na kursie zawodowym, którego tematyka nie jest bezpośrednio związana z dotychczas wykonywaną pracą, znacznie zwiększamy swoje szanse na zmianę branży w przypadku kryzysu. Jednak nawet jeśli nie zamierzamy natychmiast wykorzystywać zdobytej wiedzy w praktyce, próbowanie nieznanych dotąd zajęć jest niezwykle rozwijające.

Kolejną zaletą bezustannego zdobywania wiedzy poprzez uczestnictwo w kursach zawodowych jest poszerzanie sieci kontaktów. Podczas szkoleń nieuchronnie stykamy się z nowymi ludźmi, którzy  mogą stać się naszymi przyjaciółmi lub otwierać nam drzwi na cenne znajomości.