27 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Koparki ciągnikowe (np. melioracja)

Koparka ciągnikowa to jedna z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Stosuje się ją nie tylko w firmach budowlanych, ale też często rolniczych. Dzięki szerokiemu wyborowi ich rodzajów możliwe jest dopasowanie jej do prac, jakie ma wykonywać i precyzyjne dobranie pożądanych parametrów technicznych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego modelu należy dowiedzieć się o niej jak najwięcej.

Czym jest koparka?

Koparka to ciężka maszyna wykorzystywana do wykonywania robót ziemnych. Jej głównym celem jest oddzielanie urobku i ładowanie go na składowisko bądź pojazd transportowy. Możliwe jest między innymi wybranie urządzenia pozwalającego na przeładowywanie materiałów sypkich. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każda koparka ma inna budowę, dopasowaną do jej planowanego zastosowania. Wszystkie mają jednak podobną ogólną konstrukcję – podwozie, tj. zespół nośny urządzenia oraz nadwozie, na którym znajduje się silnik, kabina operatora i urządzenia sterujące.

Jakie rodzaje koparek wyróżniamy?

Firmy budowlane najczęściej stawiają na wysokiej jakości koparki gąsienicowe. W ofercie producentów można jednak znaleźć dużo szerszy wybór modeli, różniących się podwoziem.
I tak wyróżniamy:

  • koparki gąsienicowe – z podwoziem gąsienicowym,
  • koparki kołowe – z podwoziem kołowym,
  • koparki kroczące – przeznaczone do użytkowania na skarpach i zboczach o wysokim kącie nachylenia,
  • koparki umieszczane na innym środku transportu np. samochodzie,
  • koparki umieszczane na dwukołowej przyczepie,
  • koparki ciągnione przez ciągnik.

Te ostatnie, tj. koparki ciągnikowe, są jednym z popularniejszych rozwiązań wybieranych przez rolników. Wyposażone są w trójpunktowy układ zawieszenia i własny układ hydrauliczny, który napędzany jest za pomocą wałka odbioru mocy ciągnika.

Kupić czy wynająć koparkę?

Podejmując decyzję o konieczności zakupu maszyny, należy się zastanowić, czy warto kupić ją na własność, czy lepiej postawić na wynajem. Oczywiście w przypadku nabycia należy zbadać kondycję finansową przedsiębiorstwa i jego potrzeby. Wysokiej jakości sprzęt oferuje firma POWERFARM, zapewniając atrakcyjne warunki płatności. Wybierając inne rozwiązania, można zawsze zdecydować się na leasing finansowy, który pozwoli częściowo rozłożyć płatności w czasie. Ciekawym pomysłem jest również skorzystanie z możliwości wynajmu. Sprawdzi się ono w przypadku firm, które wykorzystują maszyny sporadycznie, w niewielkim zakresie. Podjęcie ostatecznej decyzji uzależnione jest więc od wielu czynników.