koparka
20 września 2016

Kategoria:
Inne

Koparka a minikoparka: podobieństwa i różnice

Gdyby przeprowadzić ankietę, jaki ciężki sprzęt najbardziej kojarzy nam się z budową, to z pewnością większość wskazałoby na koparkę. Odpowiedzieliby tak zarówno osoby związane z branżą, jak i te, które z budownictwem nie mają nic wspólnego. Podobnymi urządzeniami do koparek są minikoparki, ich mniejsze odpowiedniki. Jakie są podobieństwa i różnice między tymi sprzętami? Czy różnią się tylko gabarytami?

Koparki jednonaczyniowe i wielonaczyniowe

Pierwszy podział typów koparki, to podział pod względem ilości naczyń pracujących, urabiających. Na rynku dostępne są sprzęty wyposażone w tylko jedną łyżkę lub wiele osobnych naczyń. W koparkach jednonaczyniowych konieczne jest wykonywanie poszczególnych etapów prac, które nazywamy etapami pomocniczymi. Jest to zmiana położenia łyżki, w której znajduje się urobek, opróżnienie jej i doprowadzeniem z powrotem do miejsca pracy. Koparki wielonaczyniowe z kolei mogą pracować w trybie ciągłym. Ich łyżki, tak zwane czerpaki, umieszczone są na łańcuchu, taśmie lub kole, po którym przemieszczają się jak po karuzeli. Koparki jednonaczyniowe najczęściej znajdują zastosowanie przy budowlanych pracach ziemnych. Wielonaczyniowe natomiast w kopalniach odkrywkowych.

Minikoparka to alternatywa do dużego urządzenia jednonaczyniowego. Przedrostkiem mini- określa się po prostu koparki, których rozmiar wykonywanych prac wynosi do 0,16 m³ – dowiadujemy się w firmie Budmar, która zajmuje się sprzedażą części zamiennych do koparek i minikoparek.

Zużywają one mniej paliwa i doskonale sprawdzają się na w miejscach o ograniczonej powierzchni roboczej.

Nie tylko wykopy

Koparki wykorzystywane są nie tylko do wykonywania wykopów i robót ziemnych. W zależności od posiadanego osprzętu wymiennego są także używane do prac pomocniczych. Koparki mogą służyć do podnoszenia ładunków, gdy wyposażone są w osprzęt dźwigowy, chwytak przeładunkowy lub sortujący. Montuje się go wówczas do ramienia koparki zamiast łyżki. Osprzęt musi być dopasowany do koparki pod względem parametrów technicznych. Koparki mogą także pełnić funkcję wiertnicy hydraulicznej, frezarki czy potężnego szpadla, jeśli jej zamię zostanie wyposażone w odpowiednie zakończenie. Na rynku istnieją także koła i bloki  umożliwiające zagęszczania podłoża czy wiertła, za pomocą których usuwa się z gruntu pozostałości po pniach ściętych drzew. Podobny osprzęt dodatkowy można znaleźć także do minikoparek, jednak ze względu na ich niewielką masę, nie wykorzystamy ich do przenoszenia bardzo ciężkich elementów. Za to ze względu na niewielkie gabaryty często można stosować je we wnętrzach, zwłaszcza gdy posiadają napęd elektryczny.