konstrukcje-stalowe
5 września 2018

Kategoria:
Inne

Konstrukcje stalowe – jak powstają?

Konstrukcje stalowe mają szeroki zakres zastosowania zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Wykorzystywane są głównie do stawiania hal magazynowych, garaży i obiektów handlowych. Poszczególne elementy stalowych konstrukcji przechodzą przez kolejne stadia obróbki oraz wykonywane są według ściśle określonych projektów. Jak dokładnie wygląda proces powstawania konstrukcji ze stali?

Projekt – podstawa każdej konstrukcji

Pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie powstawania konstrukcji ze stali jest dobry projekt. Musi on określać ilość i rodzaj potrzebnych materiałów oraz odpowiednie techniki łączenia poszczególnych elementów tak, aby przy jak najmniejszej ich liczbie stworzyć jak najmocniejszą konstrukcję stalową. Nim jednak dojdzie do realizacji projektu, stal musi przejść przez szereg obowiązkowych procesów produkcyjnych.

Procesy produkcyjne

Obróbka stali wykorzystywanej do stawiana hal magazynowych czy garaży odbywa się według ściśle określonych standardów. Pierwszym jej etapem jest czyszczenie stali w taki sposób, aby uzyskać wymaganą przez przepisy czystość powierzchni blach. Następnie stal oraz pozostałe elementy przyszłej konstrukcji są poddawane procesowi cięcia. Kolejnym krokiem jest obróbka plastyczna metali, polegająca przede wszystkim na wyginaniu i prostowaniu detali i blach.

Tak przygotowane elementy przechodzą do następnego etapu, mianowicie do procesu spawania. Zależnie od wykorzystywanych materiałów dobierana jest jego właściwa metoda. Samym spawaniem zaś zajmują się doświadczenie specjaliści. Proces ten musi bowiem zostać przeprowadzony z jak największą precyzją.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy specjalizującej się w produkcji i obróbce elementów ze stali POM Sztum z Pomorza:

Materiał konstrukcyjny musi osiągać maksymalną trwałość i gwarantować bezpieczeństwo przyszłej konstrukcji. Dlatego też w kolejnym etapie przeprowadzane są kontrole spoin, polegające m.in. na próbach twardości, łamania i zginania złącz. Istnieją również nieinwazyjne metody kontrolowania jakości takie jak wizualne, penetracyjne czy ultradźwiękowe.

Kiedy już elementy konstrukcji pozytywnie przejdą kontrolę, czeka je kolejny etap, którym jest obróbka mechaniczna. Na ten proces składa się wiele czynności, a pośród nich najważniejszy, czyli frezowanie. Po obróbce mechanicznej następuje malowanie. Wymogi dotyczące stawiania konstrukcji stalowych określają sposób zastosowania farb. Stalowe elementy są pokrywane trzema warstwami – podkładem, międzywarstwą i powłoką nawierzchniową oraz dodatkowo zestawami na ewentualne życzenie klienta. Konstrukcje, które będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, muszą zostać zabezpieczone specjalną powłoką ochronną. Dla konstrukcji stalowych najlepszą ochroną jest cynkowanie.

Tak przygotowane elementy są wreszcie montowane wedle projektu i powstaje określona w nim konstrukcja stalowa.