konstrukcja-aluminiowa
4 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Konstrukcje aluminiowe w budownictwie

Aluminium w budownictwie jest bardzo cenione ze względu elastyczność. Choć materiał ten sam w sobie nie jest trwały, to jednak z pewnymi pierwiastkami staje się mocny i zachowuje przy tym swoją lekkość. Znajduje się dla niego wiele wydajnych i ekonomicznych zastosowań, takich jak konstrukcje nośne czy konstrukcje mostów. Ponadto stopy aluminiowe znacznie łatwiej poddają się obróbce niż żelazo.

Prosta obróbka umożliwia wiele zastosowań

Aluminium doskonale sprawdza się w budownictwie, ponieważ oferuje wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Ze stopów tego metalu powstają między innymi rusztowania, hale budowlane czy ściany kurtynowe. Obróbka jest znacznie łatwiejszą niż w przypadku żelaza.  Aluminium może być cięte, wykrawane, frezowane, gięte, spawane, sklejane, spajane czy zgrzewane. To znacznie poszerza jego zastosowanie i zwiększa możliwości użycia w trudno dostępnych miejscach. Jak tłumaczy ekspert z krakowskiej firmy Alukon:

Jest to również odpowiedni materiał przy rozwiązaniach uwzględniających ochronę środowiska naturalnego. Można go wielokrotnie poddawać recyklingowi, co nie wpływa na jego właściwości.

Lekki i trwały materiał

Aluminium w czystej postaci nie jest trwałe, lecz w połączeniu z innym pierwiastkami staje się mocniejsze. Dzięki temu uzyskuje się materiał lekki i jednocześnie trwały. Stopy tego materiału często wykorzystuje się w konstrukcjach zewnętrznych, które narażone są na działanie zjawisk atmosferycznych. W miejscach, gdzie jest duża zawartość siarki, może pojawić się korozja wżerowa. Nie ma to jednak wpływu na wytrzymałość. Dlatego też aluminium używane jest do budowy mostów, pomostów czy konstrukcji nośnych. Nieduży ciężar umożliwia także poszerzanie starych mostów bez wymiany podstruktury. Jest to rozwiązanie oszczędne zarówno pod względem pieniędzy, jak i czasu.

Aluminium używane w budownictwie jednorodzinnym

Pomimo niewielkiej grubości, aluminium ma gęstą strukturę. Masa własna stopów tego materiału nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji. Umożliwia to stosowanie systemów aluminiowych przede wszystkim wtedy, gdy niemożliwe jest użycie materiałów znacznie cięższych. Aluminium to metal plastyczny, dlatego wykorzystywany jest także do produkcji profili okiennych, fasadowych i drzwiowych. Umożliwia również stworzenie większych powierzchni przeszklonych niż drewno czy PCV. Jest to godne polecenia rozwiązanie także ze względu na odporność na działanie czynników atmosferycznych. Aluminium nie odkształca się pod wpływem światła słonecznego i przy tym zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe.