Stopnie schodowe metalowe
7 marca 2022

Kategoria:
Inne

Konstrukcja stopni schodów stalowych

Konstrukcja schodów, choć pozornie może wydawać się prosta, z reguły jest bardzo skomplikowana. Wymaga nie tylko odpowiednich materiałów, ale też dużej wiedzy zarówno projektowej, jak i wykonawczej. Muszą być one przede wszystkim dopasowane do potrzeb użytkowników. Dowiedz się, jak wygląda konstrukcja stopni schodów stalowych i sprawdź, czy możesz zamontować je na potrzeby swojego przedsiębiorstwa.

Jak wygląda konstrukcja stopni schodów stalowych?

Decydując się na schody stalowe, trzeba mieć świadomość ich ceny. Wykonanie konstrukcji stalowej nie jest najtańsze i wymaga sporej ilości czasu. W tym przypadku istotna jest także wiedza projektanta i wykonawcy, ponieważ stopnie powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim muszą zapewniać komfort ich użytkownikom.

Metalowe stopnie schodowe zrobione są najczęściej z:

  • krat prasowanych – wykonanych w tej samej technologii, co kraty pomostowe. Składają się one z nośnych oraz poprzecznych płaskowników (o określonej długości i szerokości) wykonanych z blachy stalowej. Mogą być bez antypoślizgu lub antypoślizgowe.
  • krat zgrzewanych – wytwarzanych w tej samej technologii, co kraty pomostowe zgrzewane. Te stopnie schodów złożone są z tzw. płaskowników nośnych z blachy stalowej, a także z wypełniających prętów poprzecznych (okrągłych lub skręconych). Występują w odmianach: offshore (wzmocnione dodatkowym prętem), standardowej (bez antypoślizgu), z antypoślizgiem.

Stalowe kraty podestowe oraz stopnie schodowe są odpowiednie do instalacji wielu rodzajów schodów lub pomostów. Mogą stanowić wewnętrzny lub zewnętrzny element wyposażenia budynku.

Schody stalowe – zalety

Stalowa konstrukcja schodów jest przeważnie wykorzystywana przy wejściach do wielkich hal produkcyjnych czy wież ciśnieniowych. Występuje także na terenach rekreacyjnych, np. na basenach lub wieżach widokowych budowanych z użyciem krat pomostowych. Obecnie, metalowe stopnie schodowe są również domeną nowoczesnej architektury wnętrz.

Oprócz tego, zaletą schodów stalowych jest przede wszystkim ich wytrzymałość. To doskonałe rozwiązanie, które z pewnością będzie użytkowane przez lata. Ponadto stopnie metalowe charakteryzują się wysoką sztywnością oraz mniejszym niż w przypadku konstrukcji żelbetowej – ciężarem. Dodatkowo wiele firm, w tym Promet Będzin oferuje stalowe konstrukcje dostosowane do indywidualnych potrzeb danej firmy. Z pomocą specjalistów można więc dopasować elementy metalowe względem wymagań przedsiębiorstw związanych z branżą budowlaną i przemysłową.