27 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Kompletacja towarów. Co to takiego?

Kompletacja towarów to jeden z elementów prac logistycznych, dlatego coraz więcej firm zajmujących się szeroko rozumianą logistyką dołącza do swojej oferty również taką usługę. Kompletowanie towarów z magazynu polega na zebraniu konkretnych produktów, zapakowaniu ich w paczki, by następnie przesłać je do odbiorcy. Firmy zamawiające taką usługę mogą wydelegować większość prac logistycznych, a tym samym zarabiać bez angażowania swojej pracy i czasu w tego typu obowiązki, które są konieczne, aby produkt finalnie trafił w ręce klienta.

Kompletacją towarów zajmują się najlepsze firmy logistyczne, jak np. Operis, które w swej codziennej pracy zwracają uwagę na kompleksową obsługę zleceniodawców. Świadczenie takich usług nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie odpowiednie zaplecze techniczne i kadrowe, dlatego nie wszystkie firmy logistyczne mają kompletację towarów w swojej ofercie.

Kompletacja towarów sposobem na ograniczenie kosztów magazynowych

Wydatki związane z kompletacją towarów pochłaniają znaczną część kosztów magazynowych. Wbrew pozorom nie ma w tym nic złego, ponieważ dobrze zaplanowany proces kompletacji towarów może mocno wpłynąć na obniżenie ogólny kosztów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie zysków.

W odpowiednio zaplanowanym magazynie koszty kompletacji będą maksymalnie zminimalizowane, a w złym mogą przekroczyć nawet 60% kosztów eksploatacji. Warto też pamiętać, że metod wykonywania kompletacji jest wiele i podejmując decyzję należy zawsze uzależnić ją od specyfiki danego przedsięwzięcia. Inną metodą obierzemy, gdy będziemy pracować z produktami o niewielkiej rotacji, a zupełnie inną w odmiennym przypadku. Wybrana metoda powinna zależeć też od wielkości magazyny. Nie zawsze sprawdzi się kompletacja na całej wysokości regału magazynowego przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Czasami lepszym rozwiązaniem jest praca na niskiej kondygnacji palety, gdy zachowujemy rezerwę przestrzeni w jej górnej części.

Wybierając firmę świadczącą usługi kompletowania towarów, warto wybrać taką, która ma szeroki asortyment usług. Nawet jeśli teraz nie będziemy potrzebowali skorzystać z innych usług, jak np. przeładunkowanie towarów czy wynajem wiat i miejsc parkingowych, to w przyszłości może zawsze pojawić się taka potrzeba, wraz z rozwojem naszej firmy.