11 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Kominy ze stali kwasoodpornej. Charakterystyka

W procesie spalania paliw energetycznych, wykorzystywanych powszechnie do ogrzewania budynków, powstają spaliny zawierające m.in. parę wodną, a także agresywne chemicznie związki azotu i siarki. Ponieważ oddziaływanie takich substancji skutkuje korozją większości materiałów budowlanych, w systemach kominowych, służących odprowadzaniu spalin z kotła, należy wykorzystywać wysokojakościową stal kwasoodporną.

Tradycyjne kominy z cegieł niestety nie zdają egzaminu w konfrontacji z nowoczesnymi systemami grzewczymi. Zwłaszcza w sytuacji stosowania kotłów gazowych kondensacyjnych oraz nowoczesnych kotłów na paliwa stałe, konieczne jest sięgnięcie po wkłady lub kominy ze stali kwasoodpornej. Przyjrzyjmy się bliżej takim rozwiązaniom.

Jednowarstwowe kominy kwasoodporne

Jednowarstwowe wkłady kominowe mogą obsługiwać kotły olejowe, gazowe i na paliwa stałe, a montuje się je wewnątrz tradycyjnej obudowy z cegieł bądź pustaków. W sprzedaży dostępne są w postaci pojedynczych elementów, z których montuje się pełne systemy kominowe. Występują w wersji sztywnej i elastycznej.

Sztywne wkłady kominowe zbudowane są z rur i kształtek tj. trójniki, kolanka, wyczystki, daszki, spawanych bądź zgrzewanych. Grubość blachy takich przewodów zwykle waha się w przedziale 0,5-1 mm, zaś średnica przewodu to ok. 80-500 mm. Poszczególne elementy przewodu sztywnego mogą dochodzić jednego metra długości, a pełen wkład montuje się poprzez łączenia kielichowe (mufa 100mm) co charakteryzuje system prostota montażu, gwarantuje szczelność konstrukcji oraz kompensuje wydłużenia liniowe.

Do kotłów kondensacyjnych pracujących w nadciśnieniu wkłady kominowe wyposażone są dodatkowo w specyficznie ukształtowane uszczelki zapewniające wymaganą przepisami  szczelność elementów.

Giętkie kominy stalowe o budowie harmonijkowej przeznaczone są przede wszystkim modernizacji instalacji, gdzie konieczne jest dopasowanie kształtu wkładu do istniejącej obudowy. Tego typu przewody kominowe produkowane są  z taśmy kwasoodpornej, spiralnie zwijanej i połączonej specjalnym zamkiem blacharskim. Średnica wkładów wynosi ok. 100-150 mm. Poza elementami elastycznymi systemy wykorzystują części sztywne, w tym kształtki, trójniki i zbiorniki kondensatu.

Dwuwarstwowe kominy kwasoodporne

Kominy dwuwarstwowe mogą być bezpiecznie stosowane nie tylko wewnątrz obudowy z cegieł, ale też na zewnątrz budynku. Ich konstrukcja zapewnia pełną ochronę przed poparzeniami czy zapaleniem przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie – wyjaśnia nasz rozmówca ze śląskiej firmy Komin-Flex.

Wewnętrzny przewód spalinowy komina dwuwarstwowego wykonany jest ze stali kwasoodpornej, a jego średnica może wynosić 80-500 mm. Z zewnątrz przewód otula specjalna izolacja termiczna, na którą następnie nakłada się stalowy płaszcz, zapewniający odporność na warunki atmosferyczne. Całkowita średnica komina dwuwarstwowego zwykle zamyka się w przedziale 190-600 mm.

Po złożeniu poszczególnych segmentów kominy, w zależności od wariantów wykonania, są mocowane specjalnymi obejmami do ścian budynków, sąsiadujących z nimi budowli (np.kotłowni) lub wsparte na niezależnych konstrukcjach wsporczych.