kabiny-sanitarne
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Kolorystyka kabiny sanitarnej – co wziąć pod uwagę?

Kolory odgrywają istotną rolę w naszym życiu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Mają szczególne znaczenie w dziedzinie aranżacji, tworząc atmosferę i określając charakter wnętrz. Nie inaczej jest w przypadku pomieszczeń sanitarnych, gdzie kolorystyka jest szczególnie ważna, a to z uwagi na nieco ubogi wystrój tego typu miejsc. Dominującym elementem tych pomieszczeń są kabiny sanitarne. Co warto wiedzieć o ich kolorystyce?

Pomieszczenie sanitarne nie musi być nudne

Łazienka i toaleta to miejsca, które w mniejszym stopniu kojarzą się z wystrojem wnętrz, a mają głównie funkcję praktyczną, zwłaszcza w obiektach użytkowych, np. w galeriach handlowych, marketach czy firmach. Kabiny sanitarne umieszczane w tego rodzaju pomieszczeniach muszą być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i higieniczne. Nie oznacza to jednak, że ich wygląd jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, w XXI wieku, kiedy tak dużą wagę przykładamy do estetyki, nawet typowo użytkowe elementy wyposażenia jak kabiny sanitarne, mogą być ozdobą wnętrza. Wszystko dzięki dużym możliwościom aranżacyjnym, jakie oferują producenci kabin. Obecnie do wyboru mamy wiele modeli kabin o zróżnicowanej kolorystyce. Wszystko po to, aby cały obiekt, czy to galeria handlowa, biuro czy innego typu placówka, był efektowny, nowoczesny i urządzony w zgodzie z najnowszymi trendami.

Kolorystyka kabiny sanitarnej a przeznaczenie obiektu

Utarło się, że w pomieszczeniach sanitarnych dominuje biel i jasna kolorystyka, np. beże i pastele. Faktycznie, trend ten jest nadal obecny, zwłaszcza w przypadku bardziej formalnego charakteru danego miejsca. Obiekty o większej randze, jak np. urzędy i lotniska, zwykle stawiają na elegancką i stonowaną kolorystykę. Jednakże coraz więcej firm decyduje się na kompleksową kreację wizerunku swojej marki, czego ważnym elementem jest wystrój wnętrz, w tym także sanitariatów. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się kabiny sanitarne w oryginalnej, intensywnej kolorystyce. Ciekawym rozwiązaniem są również kabiny z nadrukami, np. w postaci napisów czy logotypów, które pomagają budować świadomość marki. Z kolei kabiny sanitarne do pomieszczeń użytkowanych przez dzieci, np. w szkołach i przedszkolach, wyróżnia żywa, radosna kolorystyka, tworząca przyjazną atmosferę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na co jeszcze, poza przeznaczeniem danego obiektu, warto zwrócić uwagę przy wyborze kolorystyki kabin sanitarnych?

Aranżacja każdego wnętrza, w tym również sanitariatu, powinna tworzyć spójną całość. – Mówi przedstawiciel firmy Sanipol Sp. z o.o. produkującej systemy ścian działowych. – Dlatego też kolor kabin sanitarnych, czy to prysznicowych, czy zabudowy WC, powinien być zgodny z wystrojem całego pomieszczenia. Warto zatem wziąć tu pod uwagę kolorystykę innych elementów, np. materiałów podłogowych i ściennych. Częstą praktyką jest również wykorzystanie kolorystycznego motywu przewodniego w całym obiekcie, związanego np. z logotypem danej marki. Odpowiednio dobrana barwa kabin sanitarnych może dzięki temu pomóc w kreacji wizerunku firmy.

Warto zatem przykładać większą wagę do wystroju sanitariatów i odpowiednio dobierać kolorystykę kabin sanitarnych.