29 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Klasyfikacja dachów ze względu na kształt

Dach projektowany jest razem z całą bryłą budynku, a tym samym jest idealnie dopasowany do kształtu domu oraz ścian. Od jego projektu zależy stabilność całej konstrukcji, a także to, czy poddasze będzie mogło zostać zaadaptowane jako użytkowe. Klasyfikacji dachów dokonuje się ze względu na kształt, choć poszczególne ich rodzaje można podzielić także ze względu na stopień skomplikowania.

Przyjrzyjmy się bliżej różnym kształtom dachów, które wykonują Solidni Dekarze z Warszawy.

Dach płaski i jednospadowy

Obydwa dachy cechują się stosunkowo prostą konstrukcją. Łączy je jedna połać, różni natomiast kąt nachylenia. Dachy płaskie nie są zupełnie płaskie, a nachylone pod kątem do 9°, aby umożliwić swobodne spływanie wody opadowej. Dach jednospadowy przypomina dach płaski, jednak może być nachylony pod większym kątem. Ten rodzaj dachu najczęściej występuje na długich i wąskich budynkach.

Dach dwuspadowy i naczółkowy

Dwie skośne połacie dachu tworzą dach dwuspadowy. Dach naczółkowy również składa się z dwóch połaci, jednak w tym przypadku ich narożniki są ścięte (są to właśnie naczółki). Budowa obydwu dachów jest stosunkowo prosta i w zależności od stopnia nachylenia połaci umożliwia stworzenie poddasza użytkowego lub nieużytkowego. Również krycie dachu tego typu nie wymaga skomplikowanych robót dekarskich.

Dach namiotowy i kopertowy

Do dachów czteropołaciowych zalicza się dachy namiotowe oraz kopertowe. Dachy namiotowe przypominają piramidę: składają się z czterech trójkątnych połaci i są zazwyczaj zwieńczeniem budynków kwadratowych lub wielobocznych. Dachy kopertowe mają dwie połacie trójkątne oraz dwie w formie trapezów, z których dwie krótsze krawędzie tworzą kalenicę. Ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję mogą być kryte dowolnym materiałem.

Dach mansardowy

Dach mansardowy może być dwu- lub czterospadowy. Każda z połaci dachu jest charakterystycznie załamana pod innym kątem (górna cechuje się mniejszym kątem nachylenia, dolna zaś stosunkowo ostrym), co zwiększa możliwości użytkowania poddasza. Dzięki temu powierzchnia użytkowa jest większa, ponieważ nie ograniczają jej mocne skosy.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych. Zwieńcza budynki o dużej powierzchni, z większą ilością pomieszczeń lub te o nietypowej bryle. Składa się z połaci w kształcie trapezów, trójkątów lub równoległoboków, w zależności od rodzaju konstrukcji budynku. Ze względu na liczne krawędzie wymaga dobrego pokrycia i zaizolowania, a tym samym jest najdroższym rodzajem dachu.