zegary skrzynkowe
1 lipca 2016

Kategoria:
Inne

Klasa i elegancja czy współczesny krój – zegary skrzynkowe

Zegary, oprócz tego, że pracowicie odmierzają czas, mogą pełnić także funkcje typowo dekoracyjne oraz reprezentacyjne. Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów potwierdzających tę tezę są zegary skrzynkowe.

Jak rozpoznać zegar skrzynkowy?

Przede wszystkim, w większości przypadków są to zegary wiszące. Sporadycznie zdarzają się jednak także zegary stojące. Są one jednak zdecydowanie mniejszych rozmiarów. Drugą charakterystyczną cechą jest ich kształt, który zgodnie z nazwą – przypomina formę podłużnej (często drewnianej lub drewnopodobnej) skrzynki. Trzecia rzecz, która od razu rzuca się w oczy, jeśli patrzymy na zegar skrzynkowy, to wahadło. Im wyższy zegar, tym element ten jest dłuższy. A mechanizm? Współczesne zegary najczęściej bazują na nowoczesnych mechanizmach kwarcowych, które gwarantują długą żywotność oraz to co najważniejsze w przypadku każdego zegara, czyli idealną punktualność.

Formy zegarów skrzynkowych

Myśląc o zegarze skrzynkowym, najczęściej pojawia się w naszej głowie obraz antyku, wykonanego z drewna, z półokrągłym zwieńczeniem i frezowanymi kolumnami biegnącymi równolegle po obu stronach zegara. Do tego mosiężne wahadło i charakterystyczne „bicie” zegara co godzinę – dźwięk, którego nie sposób pomylić z niczym innym.

Dla tych, którzy kochają wnętrza na wskroś nowoczesne, produkowane są zegary skrzynkowe, których stylistyka znakomicie będzie wpisywać się we współczesne trendy aranżacji mieszkań. Skrzynka takiego zegara zaskakuje nieraz odważnie poprowadzonymi liniami, a dodatkowymi elementami podkreślającymi futurystyczny rys przedmiotu są lampy oświetlające jego wnętrze. Natomiast na miłośników ekstrawagancji czekają zegary pozbawione niemal zupełnie obudowy (okazuje się zatem, że możliwy jest zegar skrzynkowy pozbawiony tego charakterystycznego elementu).

Podsumowując, pytanie postawione w tytule wydaje się być nieco błędne. Klasa i elegancja są ponadczasowe. Równie dobrze można je odnaleźć w projektach nawiązujących do tradycji, jak i w tych, które emanują nowoczesnością. A jeśli czujecie, że zegar skrzynkowy jest właśnie tym brakującym elementem wystroju mieszkania,  który od lat nie dawał Wam spokoju, wejdźcie na stronę http://www.zegary-jvd.pl i zapoznajcie się z ofertą sklepu.