30 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Kilka słów o wyborze nagrobka

Pamięć i szacunek wobec zmarłych są w naszej kulturze wyrażane przez budowanie im nagrobków. Mogą być one wykonane z wielu rodzajów kamienia, a ich design może przybierać różne formy. Najważniejsze jest, by we właściwy sposób upamiętniały osobę, która odeszła. Odpowiedni wybór kamienia oraz wzoru nagrobka nie jest niczym łatwym. Poniżej podpowiadamy, czym się kierować podejmując decyzję w tym temacie.

Jednym z odgórnych ograniczeń w kwestii wyboru nagrobka, jest jego rozmiar. Musi on być zgodny z wytycznymi administracji cmentarza. Jednak warto pamiętać, że często jest możliwość dopasowania wybranego wzoru do odgórnych wymagań. Wiele wzorów można zmodyfikować. Można też, inspirując się wybranym nagrobkiem pojedynczym, stworzyć własny, indywidualny projekt. Takie możliwości oferują te zakłady, w których wykonuje się nagrobki od podstaw, czyli od cięcia granitowych bloków, poprzez cięcie i polerowanie każdego elementu, wykonywanie zdobień i napisów, aż do końcowego rezultatu, jakim jest montaż pomnika na cmentarzu.

Wybór kamienia

Ważną decyzją jest też wybór kamienia, z jakiego nagrobek ma być wykonany. W obecnych czasach w Polsce najczęściej wybieranym materiałem jest granit. Dzięki swojej twardości, odporności na warunki atmosferyczne, niskiej nasiąkliwości i możliwości obróbki, np. polerowania, daje gwarancję piękna i wytrzymałości na długie lata. Ponieważ dostępne są teraz kamienie z całego świata, można wybierać  kolor i wzór  według własnych upodobań. Takiej gwarancji niezmienionego po latach wyglądu nie daje marmur, a piaskowiec jest opcją dla tych,  którzy rozumieją i akceptują efekt patyny.

Elementy wykończeniowe

Do kamienia i wzoru trzeba odpowiednio wybrać elementy wykończenia. Napisy mogą być wykuwane lub piaskowane. Można też zamontować litery i dodatki metalowe. Warto uważnie dopasować odpowiedni wzór czcionki, kształt krzyża i wszelkie inne detale, do wybranego projektu nagrobka.

Nagrobek musi być estetyczny. Może być minimalistyczny, bądź bogato zdobiony, to już zależy od preferencji klienta, ale najważniejsze jest to, żeby całość była spójna i elegancka. Dlatego warto poświęcić czas, by, razem z klientem, zastanowić się nad każdym szczegółem – mówi ekspert z Pracowni Kamieniarskiej Grzelińscy.

Na pomoc w podejmowaniu tych wszystkich decyzji każdy powinien móc liczyć w rozmowie z kompetentnym przedstawicielem zakładu kamieniarskiego. Warto poszukać zakładu, w którym pracują osoby potrafiące profesjonalnie i życzliwie doradzić, a klient jest zawsze uważnie i z szacunkiem wysłuchany. Bo nagrobek to nie dekoracja, to wyraz naszej miłości i wdzięczności.