12 października 2019

Kategoria:
Inne

Kilka pomysłów na organizację szkolenia w sali konferencyjnej

Odpowiadasz za organizację szkolenia i zastanawiasz się, jak poprowadzić je w ciekawy dla uczestników sposób? Kluczem do sukcesu będzie zaaranżowanie wydarzenia w miejscu oferującym dostęp do różnych narzędzi tradycyjnych i multimedialnych. W tym artykule dostarczamy wielu inspiracji dla zorganizowania idealnego szkolenia w wynajmowanej sali konferencyjnej.

Po pierwsze: atrakcyjna prezentacja

Coś dla miłośników nowych technologii. Z komputerem jesteś za pan brat, a klawiatura to przedłużenie Twojej dłoni? W takim razie dobrym wyborem będzie stworzenie atrakcyjnej prezentacji multimedialnej i przedstawienie jej uczestnikom szkolenia na ekranie rzutnika.

Co oznacza „atrakcyjna prezentacja”? To taka z małą ilością tekstu na pojedynczym slajdzie, spójna pod względem graficznym, przejrzysta, zawierająca ciekawe ilustracje i infografiki. Dobrym pomysłem będzie włączenie do prezentacji filmów instruktażowych, wykorzystując dostępne w sali nagłośnienie. Nie od dziś wiadomo, że metody wizualne są przyjazne dla kursantów, zwłaszcza, że większość ludzi to wzrokowcy.

Skoro już mowa o prezentacjach, koniecznie zorientuj się, czy dany obiekt oferuje bezproblemowy dostęp do sieci WiFi. Jeśli tak, to możliwości są jeszcze większe, bo zamiast standardowej prezentacji w PowerPoint można zdecydować się na wybranie Prezi, która uznawana jest za bardzo estetyczny i przejrzysty sposób wizualizowania treści.

Po drugie: metody aktywizujące

Powszechnie przyjmuje się, że człowiek najlepiej uczy się wykonując daną czynność w praktyce. Zamiast opowiadać o tworzeniu analizy SWOT, po prostu oddaj do dyspozycji uczestników kartki oraz mazaki i pozwól im stworzyć przykładowy model samodzielnie – indywidualnie, w parach lub w grupie.

Treść zapisana kolorowymi flamastrami będzie lepiej zapamiętana, a samo szkolenie – bardziej efektywne. Oczywiście jest to tylko przykładowa metoda pobudzająca aktywność kursantów. Wszystko zależy od kreatywności osoby prowadzącej dany kurs.

Najbardziej renomowane sale konferencyjne, na przykład te oferowane przez Centrum Konferencyjne AS-BUD w Warszawie, są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, które aktywizują uczestników szkolenia.

Po trzecie: wizualne metody tradycyjne

Nie bez powodu przez długie lata powszechnej edukacji byliśmy przyzwyczajeni do czytania treści z tablicy. Bardziej nowoczesną formą prezentowania treści, zwłaszcza na szkoleniach
i spotkaniach biznesowych, są dziś flipcharty, czyli sztalugi z dużymi arkuszami papieru. Tego rodzaju udogodnienia oferują obecnie sale konferencyjne różnego typu, zarówno te kameralne, jak i standardowe.

W ten sposób szkoleniowcy mogą na bieżąco ilustrować swój tok myślowy i prezentować go uczestnikom. Niektóre kwestie lepiej rozrysować i przestawić w formie wizualnej niż gubić się w długich i niezrozumiałych opisach. To, co wypowiedziane, staje się zapisane,
a w konsekwencji – lepiej zapamiętane.