jezyki obce
5 grudnia 2016

Kategoria:
Inne

Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych?

Znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego, przestała być wyższą kwalifikacją, wyróżniającą nas spośród tłumu – obecnie to standardowa umiejętność, taka sama jak pisanie, czytanie i podstawowa matematyka. Powszechnie uważa się, że im wcześniej zaczniemy naukę języka obcego, tym lepiej. Czy jednak tak jest w istocie?

Jak dzieci uczą się języka?

Nauka języków zasadniczo zachodzi na dwa sposoby: symultaniczny, czyli taki, kiedy dziecko uczy się dwóch lub więcej języków w sposób naturalny (np. kiedy każde z rodziców jest innej narodowości i mówi do dziecka w swoich ojczystym języku) oraz sekwencyjny. Ta druga metoda występuje znacznie częściej – dziecko poznaje język obcy dopiero w momencie, kiedy opanowało mowę ojczystą w stopniu wystarczającym do zwykłej komunikacji.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a to z jednej prostej przyczyny – każdy maluch jest inny i rozwija się w innym tempie. Udowodniono naukowo, że dziecko powinno mieć co najmniej 3 lata zanim będzie można je zapisać na odpowiedni kurs językowy, nie oznacza to jednak, że każde dziecko poradzi sobie na nim równie dobrze. Powinniśmy pamiętać, że nauka języka w tak wczesnym wieku powinna mieć raczej formę zabawy. Porównać to można do wchodzenia po schodach – zanim znajdziemy się na stopniach na szczycie, musimy wejść na te znajdujące się na dole. W pierwszej kolejności zadbajmy o to, by dziecko opanowało język ojczysty w stopniu wymaganym do swobodnego mówienia, zanim poślemy je na kurs, gdzie będzie uczyć się mówić w języku obcym. To samo dotyczy pisania i czytania – jeśli dziecko, które jest jeszcze niepiśmienne w języku ojczystym, zacznie uczyć się pisowni obcych słów i gramatyki, może to wbrew naszym oczekiwaniom znacznie spowolnić jego rozwój.

Z całą pewnością warto zadbać o to, by dziecko miało jak najwięcej kontaktu z językiem obcym i oswajało się z jego brzmieniem, gdyż w ten sposób rozwinie kompetencje takie jak odpowiednie akcentowanie – w późniejszych latach może mieć problem z opanowaniem poprawnej wymowy. Powinniśmy również powstrzymać się przed edukowaniem dzieci na własną rękę, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności – rodzice nieświadomie popełniają mnóstwo błędów, które są niezwykle trudne do skorygowania. Lepszym rozwiązaniem jest zapisanie pociechy na zajęcia językowe, takie jak te prowadzone w Szkole Języków Obcych Level Up. Profesjonalni nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi są w stanie sprawić, że dziecko będzie rozwijać się swoim naturalnym rytmem, a nauka będzie dla niego czystą przyjemnością.