przewiert horyzontalny
27 lipca 2022

Kategoria:
Inne

Kiedy wykorzystuje się metodę horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD)?

Sterowane przewierty horyzontalne HDD to metoda wykonywania podziemnych instalacji liniowych, takich jak przyłącza gazowe, elektryczne, wodnokanalizacyjne i wiele innych. Jest to stosunkowo uniwersalny sposób realizacji tego rodzaj prac, ponieważ sprawdza się w różnych miejscach i nawet trudnych warunkach. Kiedy stosowanie przewiertów HDD najbardziej się opłaca?

Przewierty HDD a pozostałe technologie bezwykopowe

Przewierty sterowane HDD wyróżniają się na tle pozostałych technologii bezwykopowych. Ich ogromną zaletą jest możliwość sterowania głowicą pilotową na bieżąco. W czasie pracy wykonawca zawsze wie, w jakim miejscu znajduje się urządzenie i jak daleko pozostało do końca przewiertu. Dzięki temu, jeśli na trasie tunelu niespodziewanie pojawi się jakaś przeszkoda, bez problemu można ją ominąć i kontynuować wykonywanie tunelu.

Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku wykonywania tunelów w miastach. To właśnie tam doskonale sprawdza się metoda przewiertów HDD, ponieważ często pod powierzchnią ulic znajdują się już jakieś instalacje. Dzięki możliwości sterowania głowicą, w przeciwieństwie do innych metod, przewierty można więc bez problemu wykonywać w takich warunkach. Dodatkowo realizowane są z powierzchni terenu, co również jest rzadko spotykane wśród pozostałych technologii. Nie wymagają więc zaawansowanych robót ziemnych oraz nie zakłócają codziennego funkcjonowania kierowcom, pieszym i mieszkańcom.

Przewierty HDD w trudnych warunkach

Metoda horyzontalnych przewiertów HDD wykorzystywana jest również w przypadku realizacji w trudnych warunkach gruntowych. Przeszkodą dla wykonania tunelu tą metodą jest tylko ujemna temperatura, ponieważ w zamarzniętej ziemi trudno manewrować urządzeniem. Inne warunki, takie jak tereny wilgotne lub sypkie, nie stanowią problemu. Wykonawcy, na przykład firma Abdrill realizująca przewierty sterowane, wyposażone są w odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie, które umożliwiają pracę w nawet bardzo niekorzystnych okolicznościach.

Z uwagi na to przewierty HDD wykorzystywane są do prac na terenach górzystych, do przekraczania rzek i innych zbiorników wodnych. Umożliwiają wykonanie przyłączy bez znacznej ingerencji w krajobraz, dlatego są niezwykle istotne w przypadku realizacji prac na terenach chronionych i atrakcyjnych przyrodniczo. Do tego są neutralne dla środowiska naturalnego i nie wpływają na zanieczyszczanie wód, przy których są wykonywane tunele.