remont-windy
20 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy winda kwalifikuje się do remontu?

Statystyki świadczą dobitnie na niekorzyść właścicieli budynków – ponad jedna trzecia wind nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa i podlega gruntownej renowacji lub całkowitej wymianie. Niestety, nie istnieje żadna wykładnia prawna, która zmuszałaby do podjęcia takich działań. Warto jednak zdiagnozować windę, by zadbać o jej bezawaryjność i uniknąć poważnych wypadków.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo windy?

Bardzo wiele dźwigów osobowych – nazywanych potocznie windami – wyprodukowana została jeszcze w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych. Nie świadczy to automatycznie na ich niekorzyść, bo dobrze zachowana winda może służyć przez bardzo wiele lat. Wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i serwisowania, na co właściciele budynków nie zawsze chcą przystać. Skutkuje to uszkodzonymi, niebezpiecznymi dźwigami., które pozostają w ciągłej eksploatacji Korzystając z nich narażamy się na poważny wypadek. Przepisy nie wymuszają przeprowadzania remontu windy czy jej wymiany – obowiązujące w naszym kraju przepisy dotyczą wyłącznie wind zamontowanych po dwa tysiące czwartym roku. Właściciel budynku musi zatem zadbać o bezpieczeństwo samodzielnie, wiedząc, że ewentualna odpowiedzialność spadnie właśnie na niego. Stan techniczny dźwigu powinien najpierw ocenić wykwalifikowany pracownik firmy specjalizującej się w konserwacji, remontowaniu i naprawach wind – takiej jak firma Dolpol‐Dźwig. Wykonana przezeń ekspertyza pozwoli ustalić, które elementy nadają się do wymiany, a które należy odświeżyć czy zregenerować. Każda nieprawidłowość i usterka powinny zostać zniwelowane, dzięki czemu winda będzie w pełni sprawna i bezawaryjna na długie lata.

Ile kosztuje remont windy?

Wielu właścicieli budynków z windami wychodzi z założenia, że jeśli dotąd dźwig działał bezawaryjnie, to nie ma powodów do obaw. Wręcz przeciwnie. Windę należy okresowo sprawdzać i konserwować, wymieniając wyeksploatowane czy zdewastowane elementy. Tylko w ten sposób możemy zapewnić pasażerom windy odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Awarie aparatury sterowej, wyciągarek czy reduktorów mogą przyjmować różną postać – od łagodnej po poważnej, skutkującej groźnymi w skutkach wypadkami. Gruntowne naprawy i generalny remont windy mogą być kosztowne, sięgając nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale nie przekraczają sum potrzebnych na instalację zupełnie nowego dźwigu, przez co zdecydowanie warto ich dokonywać. Dobrze zachowana, stara winda może być walorem samym w sobie ze względu na obowiązującą obecnie modę retro.