ogrodzenia-elektryczne
13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy warto zainwestować w ogrodzenie elektryczne?

Ogrodzenia elektryczne – nazywane potocznie pastuchami – to obecnie jeden z podstawowych elementów grodzenia działek oraz obszarów hodowli. Dobrze zaprojektowane ogrodzenie stanowi swoistą barierą psychologiczną dla zwierzęcia. Nie wymaga nadzwyczajnej wytrzymałości, a jednocześnie wykazuje wyjątkowo dużą efektywność. W jakich sytuacjach pastuchy sprawdzają się najlepiej? Kiedy po nie sięgać?

Ogrodzenia elektryczne w praktyce

Zasada działania pastucha jest bardzo prosta. Emituje on bezpieczne, krótkotrwałe impulsy elektryczne o wysokim napięciu, oddziałujące na zwierzę w momencie, gdy dotyka ono ogrodzenia. Uczucie bólu nie wywołuje żadnych szkód w zwierzęcym organizmie. Jednocześnie tego typu organoleptyczne wrażenie zapada na długo w pamięć i powoduje podświadomie odsuwanie się od ogrodzenia w przyszłości. Zastosowanie bariery elektrycznej umożliwia zatem skuteczną hodowlę i wypas zwierząt, takich jak bydło, konie, kozy czy owce, zapobiegając ich nieprzewidzianemu rozproszeniu. Pastuch odstrasza również przed dostępem do stada zwierzynę dziką – przede wszystkim wszelakie drapieżniki, choć nie tylko.

W szerszym zakresie, pastuch elektryczny służy wydzielaniu i racjonowaniu upraw zielonych i pastwisk, odgradzaniu poszczególnych gospodarstw, dróg, terenów leśnych, rzek czy posesji. Wyróżniamy wiele typów pastuchów, dostosowanych do różnych gatunków zwierząt. Ogrodzenie może chronić skutecznie m.in. przed dzikami i lisami, ale też przed bobrami czy wydrami (np. przy ochronie stawów). Dostępne są również pastuchy na jelenie i sarny, które lubią wyjadać zboża, ziemniaki i inne uprawy rolne. Właściwie zbudowany pastuch ogranicza straty łowieckie do minimum i zapewnia komfortową hodowlę – hodowcy oraz zwierzętom.

Inwestowanie w pastuchy – kryteria opłacalności

Nie będzie przesadą twierdzić, że nowoczesne ogrodzenia elektryczne doprowadziły do przełomu w technikach zarządzania obszarami pastwisk. Stałe i przenośne ogrodzenia pozwalają na separowanie pastwisk i gwarantują równomierną dystrybucję nawozów na wyeksploatowanych łąkach. W ten sposób na pastwiskach zawsze znajdują się tereny ze świeżą, niską i zadowalającą jakościowo trawą, która odgrywa kluczową rolę przy wypasie bydła, produkcji smacznego mleka oraz mięsa. Prostota montażu i łatwość modyfikacji sprawia, że położenie pastucha można zmienić, zależnie od bieżących potrzeb i oczekiwań.

Podsumowując – pastuch to bardzo wygodna i ekonomiczna forma kontroli zwierząt oraz upraw, ułatwiająca gospodarowanie terenami zielonymi. Poprawny dobór elektryzatora, izolatorów, przewodów oraz połączenie i uziemienie stanowi klucz do powodzenia inwestycji. Należy również pamiętać, aby ufać jedynie sprawdzonym producentom i dostawcom. Sprzedaż i montaż wysokiej klasy ogrodzeń elektrycznych oferuje m.in. firma BORYS z Jankówka koło Gniezna, która działa w tej branży nieprzerwanie od ponad 20 lat. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się gotowe ogrodzenia elektryczne stałe, a także poszczególne elementy konstrukcji wraz z akcesoriami. Szczegóły na stronie internetowej.