rzeczoznawca-majatkowy
18 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Zdarzają się sytuacje, kiedy skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego jest wymagane prawnie. Przykładowo przygotowany przez niego operat szacunkowy będzie nam potrzebny przy podziale majątku bądź do ubiegania się o odszkodowanie. Jest jednak również wiele sytuacji, kiedy pomoc rzeczoznawcy majątkowego nie jest niezbędna, jednak wciąż warto się po nią zwrócić.

Nieruchomość na sprzedaż

Wycena nieruchomości na sprzedaż to najczęstszy typ zleceń dla rzeczoznawców majątkowych. Najczęściej zleceniodawcami takiej wyceny są właściciele nieruchomości, którzy chcą wystawić ją na sprzedaż za rozsądną cenę – nie za niską, aby nie stracić, ale i nie za wysoką, aby stosunkowo szybko znaleźć chętnego kupca. Z drugiej strony wycenę może zlecić kupiec zainteresowany nieruchomością.

Zdarza się czasem, że wśród oferty sprzedaży nieruchomości znajdujemy pozycję z nieproporcjonalnie niską ceną. Takie znaleziska powinny wzbudzić naszą czujność, bowiem może się okazać, że nieruchomość jest w dużo gorszym stanie, niż twierdzi jej właściciel, a jej faktyczna wartość jest jeszcze niższa, niż podana cen – wyjaśnia specjalista firmy Asuma.

Rzeczoznawca pomoże nam stwierdzić, czy nieruchomość nie posiada ukrytych wad, które mogą znacząco wpłynąć na opłacalność tej inwestycji. W tym celu rzeczoznawca przeprowadza szczegółowe dochodzenia na temat stanu prawnego nieruchomości, jej uwarunkowań technicznych oraz jej okolicy.

Rozwiązywanie konfliktów rodzinnych

Wartościowa nieruchomość może stać się kością niezgody w rodzinie – szczególnie, jeśli nie do końca wiadomo jak wiele konkretnie jest ona warta. Jeśli posiadamy dom, mieszkanie lub ziemię, która po naszej śmierci przejdzie w posiadanie naszych dzieci, warto zawczasu zwrócić się do rzeczoznawcy, który oszacuje ich wartość. Posiadając taką wiedzę będziemy mogli sprawiedliwie podzielić majątek i zapobiec ciągnącym się nawet przez lata niesnaskom.

Podział majątku w spółce

Również w przypadku spółek bardzo istotna może okazać się świadomość wartości poszczególnych składników jej majątku. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy planujemy odstąpić lub przejąć nieruchomość lub jej część od innych członków spółki. Jeśli nie wiemy, ile dana nieruchomość jest realnie warta, narażamy się na stratę bardzo dużej części naszego kapitału. Warto pamiętać, że w budynkach biurowych czy mieszkaniowych każdy lokal posiada nieco inną wartość – różnice te wynikają często ze szczegółów, takich jak piętro, na którym lokal się znajduje. Zatem nawet jeśli wiemy, po jakich cenach są sprzedawane inne lokale w naszym budynku, nie możemy być pewni, że konkretny lokal jest tyle samo.