25 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Kiedy warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej

Prawo należy do dziedzin z jednej strony niezwykle skomplikowanych, a z drugiej mających tak istotny wpływ na nasze życie. Kwestie prawne towarzyszą nam na każdym kroku, każdego dnia spotykamy się z dokumentami czy sprawami, gdzie wymagana jest wiedza z zakresu prawa. Nieraz przychodzi nam też bronić swoich interesów – wtedy warto korzystać z pomocy adwokatów. W jakiej sytuacji powinniśmy zainteresować się takimi usługami?

Kancelaria adwokacka – zakres działań

Chociaż korzystanie z pomocy adwokata kojarzy się wielu osobom z uczestnictwem w procesie sądowym, nie zawsze tak jest. Faktycznie profesjonalne kancelarie, czego przykładem jest kancelaria adwokacka Magdaleny Musiał w Chorzowie, zajmują się reprezentowaniem interesów klientów w postępowaniu sądowym. Chodzi tu o sądy powszechne, Sąd Najwyższy i sądy administracyjne, ale również o inne organy prawa, np. administracji skarbowej czy samorządowej. Pomoc w postępowaniu sądowym obejmuje reprezentowanie klienta, a także uczestniczenie i doradzanie w postępowaniu ugodowym. Jak się jednak okazuje, pomoc adwokata może być również przydatna poza sądem, np. przy podpisywaniu czy sporządzaniu umów. Dobry adwokat służy radą i pomocą w przypadku sytuacji jednostkowych i spraw klientów indywidualnych, ale obejmuje również stałą opieką firmy, gdzie szczególnie przydają się analizy prawne.

Kiedy zgłosić się do kancelarii adwokackiej?

W jakich życiowych sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do adwokata? Mogą to być następujące przypadki:

  • Problemy natury rodzinnej – prawo rodzinne obejmuje sprawy związane m. in. z rozwodami oraz separacją i pokrewnymi kwestiami, np. alimentów, władzy rodzicielskiej czy podziału majątku. To również często sprawy spadkowe związane z egzekwowaniem postanowień wynikających z testamentu czy też dochodzeniem zachowku.
  • Problemy natury zawodowej – drugim istotnym filarem działalności kancelarii adwokackich jest prawo pracy i związane z tym sprawy dotyczące m.in. ochrony, rozwiązywania czy też ustalania istnienia stosunku pracy, dochodzenia wynagrodzeń czy odszkodowań. To również delikatne kwestie związane z dyskryminacją, mobbingiem czy molestowaniem w pracy.
  • Prawa konsumenta – istotną częścią prawa cywilnego jest prawo rzeczowe oraz prawo zobowiązań, szczególnie istotne z punktu widzenia konsumenta i dotyczących go kwestii, takich jak egzekwowanie umów czy dochodzenie różnego rodzaju roszczeń.
  • Postępowania karne – kiedy konieczna jest obrona i reprezentacja klienta m.in. w trakcie śledztwa, w postępowaniu wykonawczym, ale też w przypadku apelacji czy kasacji wyroku.
  • Sprawy ubezpieczeniowe – dochodzenie roszczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych, np. emerytury, renty, świadczeń socjalnych, rodzinnych, zasiłków itp.

Oprócz tego pomoc adwokata może być nieoceniona w przypadku spraw administracyjnych, a także z zakresu prawa mieszkaniowego czy własności intelektualnej. Wszelkie wątpliwości czy sporne kwestie z zakresu prawa warto skonsultować z doświadczonym adwokatem, by zyskać spokój ducha, zaoszczędzić czas i pieniądze.