pomoc-prawna
3 września 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy potrzebujemy adwokata?

Kancelarie prawne kojarzą nam się przede wszystkim z prawem karnym, prawem cywilnym, rodzinnym i opiekuńczym. Pomoc adwokata jest dla nas szczególnie konieczna w sprawach o znacznej wartości, szczególnie wtedy, gdy strona przeciwna korzysta z profesjonalnego pełnomocnika. Gdy czeka nas rozprawa sądowa, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy adwokata. Dlaczego nie warto oszczędzać – sprawdźmy.

Sprawa sądowa? – Adwokat pomoże nie tylko na samej rozprawie

Osobom, które nie miały wcześniej do czynienia ze sprawami sądowymi, może się wydawać, że rolą adwokata będzie wyłącznie występowanie na rozprawach. Tak jednak nie jest. Gdy adwokat przyjmuje naszą sprawę, dokładnie przepytuje nas, o co będzie toczył się spór sądowy. Jeśli jest taka możliwość, proponuje inne drogi rozwiązania sporu, na przykład zawarcie ugody pozasądowej. Pomaga nam w zgromadzeniu wszystkich dowodów, które potrzebne są do pozytywnego zakończenia sporu. Sami możemy sobie z tym nie poradzić. Adwokat opracowuje dla nas odpowiednią strategię i jednocześnie próbuje przewidzieć, jaką strategię przyjmie strona przeciwna. Pełnomocnik przygotuje nas do rozprawy i zaznajomi nas z przepisami proceduralnymi. Podczas samej rozprawy doświadczony adwokat będzie potrafił odpowiednio przesłuchać stronę przeciwną, świadków, czy biegłych sądowych.

Nieznajomość prawa szkodzi

Z pomocy adwokata często powinniśmy korzystać nie tylko w sytuacjach, gdy czeka nas sprawa sądowa. Jak mówi znane przysłowie, nieznajomość prawa szkodzi, a zdarza się, że to lekceważymy. Każdy z nas z pewnością słyszał o jakiejś przykładowej sytuacji, kiedy jedna decyzja wpłynęła bardzo poważnie na życie małżeństwa, rodziny, czy na funkcjonowanie firmy. Prosty przykład – zakup mieszkania, który zakończył się katastrofą, bo kupujący nie ma ani własnego „M”, ani pieniędzy, które wpłacił nieuczciwemu sprzedawcy. Być może gdyby kupujący skorzystał z pomocy adwokata, tak by się nie stało, np. gdyby problemem była źle sporządzona umowa, niedająca nam pełnego zabezpieczenia transakcji. Jak mówi nam przedstawiciel kancelarii adwokackiej Grzegorz Buba z Lublina, ludzie często narzekają, że nikt nie uświadomił ich, co w danej sytuacji powinni zrobić, jednak nie jest to dobre uzasadnienie, jeśli nikogo o fachową wskazówkę nie zapytali. Nie możemy oczekiwać, że pomoc prawna przybędzie do nas sama. O skorzystaniu z pomocy prawnej należy pomyśleć zawsze wtedy, gdy czeka nas ważna, życiowa decyzja, a nie tylko wtedy, gdy z jakichś względów uznajemy to za nieunikniony. Warto pamiętać o tej zasadzie.