21 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Kiedy i jak stosować preparaty gruntujące do powierzchni betonowych?

Betonowe podłoża, choć charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie wielu czynników, to jednak mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia oraz poprawy właściwości. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej gruntom przeznaczonym do powierzchni betonowych i dowiemy się, do czego dokładnie służą te preparaty oraz w jaki sposób się je stosuje.

Czym jest grunt i w jakim celu się go stosuje?

Preparaty gruntujące to specjalne środki zazwyczaj o charakterze jednoskładnikowym, które stosowane są w celu wzmocnienia powierzchni betonowej i poprawy jej właściwości. W zależności od przeznaczenia danego preparatu gruntującego może on nie tylko wzmacniać wierzchnią warstwę podłoża, ale też chronić ją przed przenikaniem wilgoci, wyrównywać nasiąkliwość oraz zmniejszać chłonność podłoża i ograniczać odparowywanie wody z betonu. Oprócz tego grunty wykorzystuje się również w celu zwiększenia przyczepności podłoża przed położeniem nowej warstwy, np. przed tynkowaniem.

Na szczególną uwagę zasługują tu grunty poliuretanowe, które znajdziemy np. w ofercie firmy Immerbau. Są to preparaty mrozoodporne, które wzmacniają i wyrównują nasiąkliwość powierzchni betonowej, ale też żelbetowej. Dobrej jakości grunty tego typu charakteryzują się również paroprzepuszczalnością, a ponadto są odporne na szkodliwe czynniki, takie jak promieniowanie ultrafioletowe czy oddziaływanie alkaliów z podłoża.

Jeśli chodzi o możliwości zastosowania preparatów gruntujących, to są one powszechnie wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa, m.in. w hydrotechnice, energetyce oraz w infrastrukturze komunikacyjnej,  a także w budownictwie kubaturowym oraz przemysłowym.

Jak stosować preparaty gruntujące?

Warunkiem skutecznej ochrony powierzchni betonowych jest nie tylko wybór wysokiej jakości preparatu, ale także odpowiednia jego aplikacja. Przed przystąpieniem do pracy trzeba zaopatrzyć się w akcesoria ochronne – rękawice oraz okulary.

Pierwszy krok to przygotowanie podłoża, które powinno odznaczać się stabilnością oraz brakiem uszkodzeń, np. zarysowań i spękań, a do tego musi być suche i pozbawione zanieczyszczeń w postaci pyłu, szlamu czy tłustych i wilgotnych plam. W tym celu należy wyczyścić powierzchnię, co zapewni jej lepszą przyczepność.

Następnie konieczne jest przygotowanie preparatu do aplikacji poprzez dokładne wymieszanie. Nakładanie środka gruntującego może odbywać się przy użyciu wałka bądź pędzla, ewentualnie również poprzez natrysk. Ilość kładzionych warstw zależy od tego, jak chłonna jest dana powierzchnia.

Warto przy tym pamiętać o odpowiednich warunkach termicznych, które wpłyną na proces schnięcia powłoki – wskazana jest tu temperatura rzędu od 10 do 30 stopni Celsjusza. Ważna jest też ochrona świeżo naniesionej powłoki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.