wanna-i-kabina prysznicowa
27 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Kabina prysznicowa czy wanna? Na co się zdecydować?

Wiele osób w trakcie wykańczania lub remontu swojej łazienki zastanawia się nad tym czy zdecydować się na montaż wanny, kabiny prysznicowej, czy może obu tych elementów jednocześnie. W naszym artykule postaramy się pomóc w podjęciu decyzji wskazując na zalety i wady obu tych rozwiązań.

Zalety kabin prysznicowych

Zaczniemy od opisania zalet korzystania z kabin prysznicowych, a tych jest naprawdę sporo. Największa z nich jest natury ekonomicznej. Biorąc prysznic zużywamy bowiem zdecydowanie mniej wody, niż odbywając kąpiel w wannie, w trakcie prysznicu jest to „zaledwie” około 50-60 litrów wody, natomiast do napełnienia wanny, w zależności od jej wielkości, zużywamy od 150 do nawet 300 litrów wody. Rachunek wydaje się więc prosty – jeżeli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy na rachunkach za wodę, zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór kabiny prysznicowej.

Inną ważną zaletą kabiny prysznicowej jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na umycie. Prysznic nigdy bowiem nie trwa dłużej niż kilka minut, natomiast kąpiel w wannie może nam zająć nawet pół godziny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca z firmy IMEXtop32 w Gdańsku, która oferuje szeroki wybór elementów wyposażenia łazienek: To zestawienie jest bardzo istotnym argumentem przede wszystkim dla dużych rodzin, dla których poranna kąpiel bardzo często staje się walką z czasem. Posiadanie kabiny prysznicowej pozwala cały proces przyspieszyć, a przy tym pamiętajmy, że prysznic w nowoczesnej kabinie, która posiada deszczownicę może być równie przyjemny jak kąpiel w wannie.

Zalety wanien

To co jest wadą wanny, jednocześnie jest jej wielką zaletą. Czyż istnieje bowiem coś bardziej relaksującego niż długa, ciepła kąpiel w wannie? Tę możliwość cenią sobie przede wszystkim kobiety, które potrafią z codziennej kąpieli zrobić prawdziwy rytuał i czerpać z niego bardzo dużo przyjemności. Takiej możliwości nie dają kabiny prysznicowe, ponieważ nie można w nich przebywać w pozycji leżącej lub półleżącej.

Wanny są także świetnym wyborem, jeżeli posiadamy małe dziecko. Dużo łatwiej jest bowiem je wykąpać właśnie w wannie niż pod prysznicem. Nie zaleca się z kolei tego rozwiązania osobom starszym, które mają już pewne problemy z poruszaniem, z racji czego dużo łatwiej jest im skorzystać z prysznica niż odbyć kąpiel w wannie.

Jak wiec widać zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowe posiadają bardzo wiele zalet, ale mają też pewne ograniczenia. Jeżeli nadal nie potrafimy się zdecydować rozwiązaniem w dużych łazienkach może być umieszczenie obu tych elementów, natomiast w małych montaż wanny ze specjalnym parawanem, który ułatwia także wzięcie prysznica.