kabina toaletowa
14 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Kabina a ścianka działowa – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Przepisy sanitarne dotyczące toalet publicznych stawiają przed administratorami budynków wiele konkretnych wymagań. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia użytkownikom możliwości korzystania z zamykanych kabin toaletowych, które zapewnią im poczucie intymności. Ustawienie ścianek działowych nie spełnia tych warunków, ale można za to nimi doskonale odgradzać przestrzenie między pisuarami lub inne otwarte stanowiska.

O kabinach WC mówi nie tylko prawo określające warunki sanitarne, ale także przepisy budowlane, w których podane są nawet konkretne wymiary. Większą swobodę inwestorzy mają przy wyborze materiałów i to oni decydują, z czego będzie wykonana zabudowa. Mimo to w toaletach budynków publicznych w zasadzie nie spotyka się już wewnętrznych konstrukcji z tradycyjnych materiałów.

– Zdecydowanie najczęściej obecnie są wybierane do tego nowoczesne płyty HPL, z których wykonuje się nie tylko ścianki kabin, ścianki działowe czy szafki – mówi specjalista z firmy Sanipol, która projektuje i realizuje zabudowy toalet oraz szatni dla ośrodków sportowych, centrów handlowych czy placówek oświatowych. – Świetnie sprawdzają się także jako blaty pod umywalki czy ścianki kabin natryskowych, ponieważ są zupełnie odporne na działanie wody i wilgoci. To jedna z ich największych zalet, która spowodowała, że HPL wyparły inne materiały.

Wymiary kabin toaletowych

Kabiny toaletowe nie muszą być szczególnie duże, aby zapewnić komfort użytkownikom. Przepisy określają tylko kilka podstawowych warunków:

– długość – 1,5 m,

– szerokość – 1 m,

– wysokość – 2 m (nie muszą być zamykane od góry),

– zamykane drzwi o szerokości 0,8 m.

To minimalne rozmiary, ale zupełnie wystarczają, aby korzystać kabin w sposób wygodny. Nieco większe muszą być jednak te z nich, które mają służyć osobom niepełnosprawnym. W środku musi być wtedy zapewniona przestrzeń do manewrowania wózkiem 1,5 m x 1,5 m, a drzwi muszą mieć szerokość minimalną 0,9 m.

Dzięki lekkim płytom HPL zabudowa tego typu może mieć zostawioną wolną przestrzeń przy podłodze, a cała konstrukcja stoi oparta na cienkich nóżkach. Pozwala to skuteczniejsze czyszczenie płytek oraz umożliwia szybsze sprzątanie. Do budowy kabin używa się płyt HPL o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów, ale mimo to są one niezwykle wytrzymałe i odporne na niszczenie oraz zabrudzenia. Można te konstrukcje wykonywać także z płyt wiórowych zabezpieczanych przed wilgocią specjalnymi okleinami. Są one jednak grubsze (najczęściej 28-30 mm) i cięższe.

Ścianki działowe w toaletach

Toaletowe ścianki działowe powinny mieć lekką konstrukcję, a przy tym być wytrzymałe. Nie spełniają one żadnych funkcji nośnych, a służą jedynie do wygradzania przestrzeni w sanitariatach. Mogą tworzyć powierzchnie pełne, które dzielą pomieszczenie na dwa mniejsze. Częściej jednak w toaletach spotyka się zwykłe przegrody. Mogą one nawet tworzyć coś na kształt kabiny, ale są pozbawione zamykanych drzwi, więc nie mogą być uznane za kabinę sanitarną.

Najczęściej spotykaną ich formą są parawany pisuarowe, które oddzielają przestrzenie między dwoma stanowiskami. Nie są to konstrukcje wymagane przez prawo, ale administratorzy budynków publicznych chętnie montują je w toaletach. Zależy im na poprawie intymności użytkowników tych stanowisk, ponieważ zależy im, aby mężczyźni częściej korzystali z pisuarów niż z kabin. Zaletą jest krótszy czas załatwiania potrzeby, co powoduje, że w toalecie przebywa mniej osób. Ma to ogromne znaczenie w pomieszczeniach sanitarnych, w których panuje ożywiony ruch p. na dworcach czy w centrach handlowych. Pozytywny efekt łatwo zauważyć – kolejki o wiele częściej ustawiają się w toaletach dla kobiet niż dla mężczyzn.

Ścianki działowe budowane są obecnie najczęściej z płyt HPL lub płyt wiórowych zabezpieczonych specjalnymi okleinami. Są lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Zwłaszcza pierwszy z tych materiałów jest łatwy w utrzymaniu – czyści się go wodą z detergentami, a brud jest usuwany z powierzchni bez większych problemów.