metale
21 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Jakimi sposobami ciąć elementy metalowe?

Istnieje wiele sposobów cięcia elementów metalowych. Często stajemy przed problemem jaki sposób wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i technologii. Wybór konkretnego powinien być uzależniony od oczekiwań dotyczących produktu końcowego jak na przykład precyzja wykończenia lub stopień skomplikowania elementu.

Szlifierka kątowa to chyba najbardziej popularne narzędzie przy pomocy, którego możemy ciąć metal. Znajduje się w arsenale każdego majsterkowicza lub specjalisty od remontów. Dzięki możliwości zastosowania różnych tarcz nadaje się do cięcia różnych elementów metalowych wykonanych z różnych stopów. Jednak precyzja wykończenia pozostawia wiele do życzenia i najczęściej stosujemy to narzędzie, gdy krawędzie przycinanego metalu możemy w łatwy sposób zamaskować. Oczywiście możemy poprawić estetykę krawędzi przy wykorzystaniu pilnika. Niemniej jest to bardzo szybki proces i można go stosować w wielu okolicznościach.

Alternatywą dla szlifierki kątowej są różnego rodzaju piły wyposażone w brzeszczot służący do cięcia metalu. Mogą to być piły ręczne lub przymocowane do stołu piły tarczowe. Zarówno sposób ich używania jak również jakość cięcia są podobne jak w przypadku szlifierki. Niestety w przypadku piły ręcznej musimy polegać na sile własnych mięśni.

Gdy materiał poddawany obróbce jest cienki i jest to tzw. metal miękki możemy skorzystać z nożyc do cięcia metalu. Cięcie nożycami jest czynnością stosunkowo prostą, a jakość uzyskanych krawędzi jest co najmniej zadowalająca. Jednak zastosowanie nożyc staje się niemożliwe w przypadku metali twardych.

Co jeśli narzędzia nie wystarczają?

Podczas drobnych prac remontowych dostępne narzędzia zazwyczaj wystarczają. Co jednak mamy zrobić gdy np.:

  • chcemy uzyskać dużą precyzję wykończenia?
  • obawiamy się dużych strat materiału?
  • materiał jest na tyle twardy, że nie jesteśmy w stanie wykonać cięcia przy użyciu narzędzi?
  • zależy nam na czasie?

Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na rynku jest wiele firm, które oferują nowoczesne metody cięcia metalu. Jeżeli zatem chcemy ciąć mosiądz, miedź, aluminium, stal nierdzewną lub stal narzędziową warto udać się do firmy, która wykona cięcie naszego materiału przy użyciu strumienia wody lub lasera.

Są to technologie bardzo precyzyjne i przede wszystkim umożliwiają szybkie wykonanie wielu elementów. Szczególnie w przypadku metody cięcia wodą uzyskujemy najwyższą jakość wykończenia przy jednoczesnym zachowaniu właściwości mechanicznych materiału. Dzieje się tak dlatego, że metoda ta polega na wykorzystaniu strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem. W związku z tym cięty materiał nie jest narażony na działanie wysokiej temperatury, co może wystąpić przy wykorzystaniu innych technologii. Problemem nie jest tu także twardość metalu, gdyż wykorzystując strumień wody można ciąć nawet tytan.

Podsumowując – drobne prace remontowe możemy wykonywać samodzielnie wykorzystując dostępne w sklepach budowlanych narzędzia. Natomiast w przypadku cięć bardziej skomplikowanych jest duża gama wyspecjalizowanych firm, które oferują usługi cięcia metalu.