śrutowanie
5 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

W jakim celu wykonuje się śrutowanie stali?

Śrutowanie, inaczej piaskowanie stali to proces technologiczny, który definiuje się jako czyszczenie lub kształtowanie powierzchni specjalnym materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, lub cieczy. Efekt śrutowania często porównuje się do szlifowania, jednak jest to proces znacznie dokładniejszy – dzięki niej powierzchnia jest równiejsza, przy czym uzyskuje także właściwą szorstkość, która jest wymagana do malowania proszkowego. Położona farba poddana jest wówczas silniejszemu wiązaniu. Szlifierką nie da się także dokładnie oczyścić i ukształtować powierzchni w trudno dostępnych zakrzywieniach, czy rogach, natomiast piaszczarka daje nam takie możliwości. Jakie zanieczyszczenia można usunąć dzięki śrutowaniu i jakie elementy najczęściej poddawane są obróbce strumieniowo ściernej?

Jakie zanieczyszczenia usuwamy przez śrutowanie?

Pierwsze skojarzenie dla większości amatorów to usuwanie starych powłok malarskich. Dzięki śrutowaniu rzeczywiście możemy dokładnie pozbyć się starej farby i przygotować podłoże do ponownego zabezpieczenia nową powłoką. Dzięki śrutowaniu możliwe jest także usuwanie rdzy, która powstaje w wyniku procesu niszczenia nazywanego korozją. Rdza to nic innego jak warstwa produktów utleniania żelaza oraz jego stopów, nie tylko w wodzie, ale także w wilgotnej atmosferze, czy gruncie.

Śrutowanie pozwala także na usunięcie pyłów oraz zanieczyszczeń jonowych, takich jak azotany, sole, siarczany, które również przyczyniają się do powstawania korozji, dokładniej korozji pod powłokowej – mówi nam przedstawiciel lakierni proszkowej Vi-Kolor z okolic Warszawy. Piaskowanie stali umożliwia także usunięcie zendry, inaczej zgorzeliny. Jest to warstwa tlenków metali, która powstaje na powierzchniach metalowych podczas kucia lub walcowania. Częściowo samoistnie odpada, jednak jej pozostałości to wada wyrobu w postaci powłok lub łusek.

Jakie elementy poddajemy obróbce i jakie są zalety śrutowania?

Śrutowaniu, czyli obróbce strumieniowo-ściernej poddawać możemy przeróżne konstrukcje, blachy i profile stalowe (z założenia o grubości większej niż 1,5 mm), stalowe elementy pojazdów, maszyn, stalowe i aluminiowe felgi. Główną zaletą śrutowania jest bardzo dokładnie oczyszczanie powierzchni i jej zmatowienie, czyli w praktyce zwykle przygotowanie do malowania proszkowego. Maszyny do śrutowania charakteryzują się dużą wydajnością, a koszty wykonania obróbki nie są wysokie. Na koniec warto wspomnieć, że w czasie śrutowania na powierzchnię nie dostaje się pył, dzięki czemu można bezpośrednio nałożyć nowe powłoki malarskie.