10 listopada 2017

Kategoria:
Inne

W jakim celu dokonuje się srebrzenia metali

Srebro to materiał cechujący się wyjątkowymi, pożądanymi w wielu dziedzinach właściwościami. Właściwości te da się w stosunkowo prosty sposób przenieść na gotowe wyroby bądź ich elementy wykonane z innych metali – w procesie zwanym srebrzeniem. Jest to galwanotechniczne (a więc przeprowadzane metodą elektrolizy) nakładanie na wybrany przedmiot cieniutkiej srebrnej powłoki. W jakich celach stosuje się to rozwiązanie?

Na początku warto uświadomić sobie, na czym właściwie polegają unikalne własności fizykochemiczne srebra, co pozwoli nam łatwiej wyobrazić sobie możliwe zastosowania srebrzenia w poszczególnych branżach. Otóż metal ten wykazuje wysoką odporność na działanie wielu związków chemicznych, a także na korozję, w roztworach, które nie zawierają substancji kompleksotwórczych i utleniających. Ponadto doskonale przewodzi ciepło (najlepiej ze wszystkich metali) i prąd, cechuje się też świetną przewodnością stykową. Świeżo wypolerowane zaś, srebro najlepiej ze wszystkich metali odbija światło (zdolność odbicia na poziomie 99 proc.).

Funkcja dekoracyjna i dekoracyjno-ochronna

Srebrne powłoki są także po prostu niezwykle dekoracyjne, długotrwale dobrze się prezentując. Właściwość tę wykorzystuje się przede wszystkim w jubilerstwie, do posrebrzania biżuterii wykonanej np. z mosiądzu i niklowanej. Powłoka w tym przypadku ma zwykle grubość maksymalnie 1 mikrometra, a oprócz tego, że dobrze wygląda, chroni często przedmiot przed przedwczesną korozją. Podobnie rzecz ma się z posrebrzaną zastawą stołową, wyrobami korpusowymi i dewocjonaliami (grubość warstwy srebra nie przekracza tu zasadniczo 5 mikrometrów).

O tym jednak, czy powłoka pełni funkcję tylko dekoracyjną, czy też ma właściwości dekoracyjno-ochronne, decyduje szczelność tejże powłoki, czyli jej niska porowatość.

Zależy ona w dużej mierze od gładkości i struktury podłoża, a także grubości nakładanej warstwy – mówi ekspert z dolnośląskiej firmy Galwanizer.

Oprócz tego mówić możemy jeszcze o funkcji ochronno-technicznej srebrzenia, czyli nadawaniu w wyniku tego procesu przedmiotom określonych właściwości fizycznych.

Powłoki funkcjonalne

W branży chemicznej będzie to uodpornienie danego elementu aparatury na działanie związków chemicznych, a w przemyśle metalowym na przykład zmiana współczynnika tarcia czy zwiększenie połysku wybranej powierzchni tudzież stopnia odbicia światła. W elektronice i elektrotechnice chodzi z kolei przede wszystkim o poprawę własności elektrycznych, jak również o poprawę zdolności łączenia chociażby przez lutowanie. Powłoki uzyskane w drodze srebrzenia chemicznego natomiast cechują się wyjątkowo dobrą przyczepnością oraz cechami pożądanymi w przypadku obwodów i płytek drukowanych, a także w technice wysokich częstotliwości.