przedszkole
6 kwietnia 2016

Kategoria:
Inne

Do jakiego przedszkola warto zapisać dziecko?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy musi podjąć decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola. W większości przypadków decyzja o zapisaniu pociechy do takiej placówki jest podyktowana koniecznością powrotu do pracy. Czasem jednak chodzi również o kwestie społeczne, czyli o przyzwyczajenie dziecka do życia w grupie. Jeśli dojrzejemy już do tej decyzji, koniecznie musimy się zastanowić, która placówka będzie najlepsza dla naszego malucha.

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?

Okres przedszkola to moment przejściowy między beztroskim dzieciństwem a obowiązkami. Jest to bardzo ważny czas dla każdego malucha, ponieważ uczy się on wtedy, jak prawidłowo funkcjonować w grupie, oraz przyswaja wszechstronną wiedzę, która przyda się nie tylko w przedszkolu, ale i w dalszym życiu. To właśnie wtedy poznaje pierwsze panujące w społeczeństwie zasady, a także uczy się, jak poradzić sobie z różnymi trudnościami. Trzeba pamiętać, że dziecko przebywające w domu do trzeciego roku życia wyłącznie pod opieką mamy, babci lub niani jest pozbawione szerszego kontaktu z rówieśnikami. Nawet najbardziej kochający rodzice nie są w stanie zapewnić mu pełnego zakresu doświadczeń, które dadzą odpowiednio przygotowani nauczyciele w przedszkolu. Różnorodność zabaw, duża ilość materiałów dydaktycznych i ciekawe formy przekazywania wiedzy sprawiają, że każdy dzień spędzony w przedszkolu jest inny. Dzieci uczą się tam samodzielności, tolerancji i dzielenia się.

Przedszkole prywatne czy państwowe?

W tej kwestii zdania są podzielone. Placówki państwowe od zawsze stanowiły podstawę edukacji w Polsce. Natomiast przedszkola prywatne, jak np. Biały Kotek, w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ placówki te posiadają coraz bardziej konkurencyjne oferty. Dzięki temu coraz więcej osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Która opcja będzie zatem najlepsza?

Przedszkola państwowe nie stanowią zbyt dużego obciążenia finansowego dla rodziców (jednak na początku roku trzeba zainwestować w tzw. wyprawkę). Najczęściej są to placówki otwarte od 6 do 17. Każda grupa jest prowadzona przez dwóch nauczycieli z wykształceniem pedagogicznym. Program przedszkola uwzględnia zajęcia dydaktyczne i relaksacyjne. Niestety w przedszkolach państwowych grupy są bardzo liczne, przez co niektóre dzieci mogą być zaniedbywane. W placówkach prywatnych grupy te są małe i opiekuje się nimi doświadczony nauczyciel oraz asystent nauczyciela. Przedszkola takie są najczęściej czynne dłużej niż państwowe. Większość z nich jest również w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb rodziców. Często oferują więcej zajęć dodatkowych, lepiej wyposażone sale i place zabaw.

Jak wybrać przedszkole prywatne?

Liczba prywatnych przedszkoli z roku na rok się powiększa, co oznacza, że instytucje te cieszą się coraz większym powodzeniem. Należy jednak wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować, aby wybrać odpowiednią placówkę. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na wykształcenie nauczycieli oraz na to, czy dane przedszkole gwarantuje opiekę specjalistów, takich jak logopeda, psycholog, ortopeda i rehabilitant. Dowiedzmy się także, jakie są opłaty za pobyt w przedszkolu i za zajęcia dodatkowe. Dobrze, jeśli placówka będzie wyposażona we własną kuchnię oraz duży, atrakcyjny plac zabaw. Najważniejszym wskaźnikiem powinny być jednak opinie innych rodziców, którzy mieli możliwość zapoznania się z kadrą oraz trybem funkcjonowania przedszkola.

Przedszkole prywatne, np. Biały Kotek, to instytucja, która dba o wszechstronny rozwój dzieci – w niewielkich grupach, przy pomocy doświadczonej i profesjonalnej kadry. Ważne, aby realizowało ono podstawę programową Ministerstwa Edukacji. Dobra opinia o danej placówce da nam gwarancję, że nasze dziecko znajduje się pod właściwą opieką.