16 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Z jakiego kamienia wykonać nagrobek – marmur czy granit?

Lastryko odchodzi do lamusa, pojawiają się inne sztuczne kompozyty, a najczęściej wybieraną opcją jest w tej chwili kamień naturalny. Tu pojawia się jednak dylemat: marmur czy granit? Podejmując decyzję dotyczącą materiału, z którego ma zostać wykonany nagrobek, najlepiej kierować się czynnikami takimi jak jego cena, wygląd i trwałość. Wybór może okazać się całkiem prosty, jeśli jedna z tych cech jest dla nas ważniejsza niż inne.

Subtelne żyłkowania marmuru przydają mu szczególnych walorów estetycznych. Granit też potrafi dobrze się prezentować, jest jednak raczej ładny niż piękny, podczas gdy pięknym jest właśnie marmur. Wyjątkowo zachwyca zwłaszcza czarny marmur, który coraz częściej można spotkać na polskich cmentarzach. Decydują się na niego osoby, dla których prezencja nagrobka jest szczególnie istotna – jak dowiadujemy się, odwiedzając Zakład Kamieniarski Stanisława Guzika w Krakowie. Również rzeźby wykonane z marmuru, zarówno czarnego, jak i klasycznie białego (ale też np. różowego) wyglądają efektowniej od tych granitowych.

Marmur bardziej wymaga

O marmurowy pomnik trzeba jednak należycie dbać, aby zachować jego urodę.  Ważne jest zwłaszcza regularne czyszczenie. Jeśli zbyt długo zalegać na nim będą np. liście, pokryje się nieestetycznymi plamami. Rozlewający się wosk ze zniczy jest stosunkowo łatwo usunąć z marmurowej powierzchni – gorzej, gdy miał on inny kolor niż naturalny. Wywabienie powstałych na marmurze przebarwień wymaga sporo pracy i użycia specjalistycznych środków czyszczących.

Solidny jak kamień

Nagrobek z granitu wystarczy natomiast czyścić miękką gąbką i ciepłą wodą. Będzie on też mniej podatny na erozję i lepiej niż marmurowy zniesie ostre wahania temperatur charakterystyczne dla naszego klimatu. W związku z tym, jak powstawał (we wnętrzu ziemi, pod wysokim ciśnieniem i działaniem ekstremalnego gorąca), granit charakteryzuje się bowiem znacznie trwalszą strukturą od marmuru, który pochodzi z miejsc, gdzie kiedyś znajdowało się dno oceanu (a więc osady ze związków organicznych).

Cena nie gra roli

Marmurowe nagrobki lepiej się trzymają na południu Europy, gdzie jest mniej opadów i mrozu niż u nas. Tutaj mogą one dość szybko zmatowieć pod wpływem tych czynników atmosferycznych. Wspomniane południe to także rejon, w którym złóż marmurowych po prostu jest więcej, stąd też więcej marmurowych grobowców na tym obszarze. W związku z tym za materiał bardziej ekskluzywny, bo wyjątkowy, uchodzi granit. Odwrotnie zatem niż w Polsce, gdzie to marmur jawi się jako bardziej wytworny i prestiżowy. Często się to przekłada na jego cenę – ale wcale nie musi. W zależności od tego, skąd pochodzi oraz jaką się cechuje strukturą i barwą, może kosztować tyle samo co granit, albo nawet być nieco tańszy.