Szkolenie z BHP
11 marca 2022

Kategoria:
Inne

Jakie zastosowania mają myjki bezpieczeństwa?

Myjki bezpieczeństwa stosowane są we wszystkich zakładach, w których pracuje się z użyciem niebezpiecznych substancji czy w wysokich temperaturach. Umożliwiają one szybkie zmycie chemikaliów lub ochłodzenie ciała. Myjki bezpieczeństwa dzielą się na kilka typów urządzeń. Są to przede wszystkim prysznice oraz oczomyjki. Jakie zastosowania mają myjki bezpieczeństwa? Czym różnią się poszczególne rodzaje? Gdzie je montować? Odpowiadamy!

Prysznice bezpieczeństwa

Prysznice bezpieczeństwa nazywane są także natryskami bezpieczeństwa. Działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne prysznice. Dzięki temu umożliwiają opłukanie całego ciała, nie tylko samej twarzy. Sprawdzają się przede wszystkim w tych zakładach, w których istnieje podwyższone ryzyko kontaktu z niebezpieczną substancją na powierzchni całego ciała. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy udać się pod prysznic, aby natychmiast spłukać chemikalia i uniknąć poważnych powikłań. Natryski bezpieczeństwa montowane są do ścian lub sufitów, aby korzystanie z nich było maksymalnie uproszczone. Aby uruchomić strumień wody, wystarczy pociągnąć za stalowe cięgno.

Prysznice bezpieczeństwa oraz pozostałe rodzaje myjek kupić można w sklepach z artykułami i sprzętem bhp. Są to zwykle miejsca specjalizujące się nie tylko w samej sprzedaży produktów, ale także montażu. Dzięki temu możemy załatwić wszystko w jednym miejscu i znacznie usprawnić proces montażu myjek bezpieczeństwa w zakładzie. Jedną z firm, w której możemy kupić prysznice bezpieczeństwa, jest Iskra, zajmująca się przede wszystkim ochroną przeciwpożarową.

Oczomyjki bezpieczeństwa

Oczomyjki to kolejny rodzaj myjek bezpieczeństwa. Wyglądem przypominają one nieco krany. Przeznaczone są do przemywania twarzy i oczu. Stosowane są więc w zakładach, w których to właśnie te rejony są szczególnie narażone na działania substancji chemicznych. W zależności od konkretnego modelu są one montowane bezpośrednio do ściany lub do podłogi. Aby z nich skorzystać, wystarczy nacisnąć płytę ręczną lub skorzystać z pedału nożnego. I w tym wypadku dla producentów najważniejsza bowiem była łatwość użytkowania w awaryjnych sytuacjach.

Montaż myjek bezpieczeństwa

W przypadku myjek bezpieczeństwa szczególną uwagę należy zwrócić na ich montaż. Chodzi o to, aby znajdowały się one w odpowiedniej odległości od stanowisk pracy. Co do zasady muszą być one rozmieszczone tak, aby poszkodowany mógł w ciągu maksymalnie 10 sekund dotrzeć do myjki. Jeśli chodzi o odległość, mówi się o maksymalnie 20 metrach od miejsca potencjalnego wypadku, choć w przypadku pracy z wyjątkowo niebezpiecznymi substancjami powinna być ona proporcjonalnie mniejsza.