16 marca 2021

Kategoria:
Inne

Jakie zabezpieczenia ogniochronne stosuje się w tunelach i rafineriach?

Zabezpieczenia ognioochronne są szczególnie ważne w obiektach, w których w trakcie pożaru ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, temperatury podnoszą się do niebotycznych wartości i występuje spore zadymienie. Do takich obiektów zaliczamy na przykład tunele. Zabezpieczenia ognioochronne są również wyjątkowo ważne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu. Rafineria to z pewnością jedno z takich miejsc. Przyjrzyjmy się przykładom ognioochronnych zabezpieczeń.

Ognioochronne zabezpieczenie tuneli komunikacyjnych

Pożar w tunelach rozwija się bardzo szybko, zwłaszcza w tunelach komunikacyjnych, w których nigdy nie powinno zabraknąć tlenu. Ten spala się bardzo szybko, a temperatura w tunelu może osiągnąć nawet wartość większą niż 1000 st. C, pojawia się niebezpieczne zadymienie. Nie bez powodu więc na przestrzeni lat nastąpił widoczny rozwój technologii zabezpieczeń przeciwpożarowych, które chronią obiekty, a w razie pożaru także ułatwiają prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych. O jakich zabezpieczeniach mowa? – Zerknijmy na konkretną propozycję od firmy STRAŻAK Piotr Żmuda & Robert Jabłoński z Warszawy. Mamy tutaj:

  • wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych metodą natryskową (zaprawa ognioochronna),
  • wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych ścian i stropów tunelu płytami ochronnymi (płyty krzemianowo-wapniowo-aluminiowe lub płyty silikatowo-cementowe z wypełniaczami mineralnymi),
  • wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych instalacji zasilających i przewodów oddymiających z płyt j.w.,
  • wykonanie zabezpieczeń szczelin dylatacyjnych (rozwiązania systemowe).

Oczywiście w przypadku każdego obiektu właściwe zabezpieczenie ognioochronne jest dobierane indywidualnie, w zależności od konstrukcji, powierzchni, przeznaczenia itd.

Ognioochronne zabezpieczenia w rafineriach i zakładach petrochemicznych

O tym, jak bardzo skuteczne rodzaje zabezpieczeń wykorzystywanych w tunelach świadczy fakt, że wykorzystuje się je także w obiektach szczególnego przeznaczenia, jak rafinerie i zakłady petrochemiczne. Te same systemy i materiały, które stanowią zabezpieczenie ognioochronne w tunelach, mogą być wykorzystywane nawet w takich miejscach.

Warto dodać, że w omawianych przez nas tunelach, rafineriach i zakładach petrochemicznych (i zresztą oczywiście nie tylko w nich) montowane są również różnego rodzaju instalacje przeciwpożarowe. To systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, systemy oddymiania, stałe urządzenia gaśnicze, czy instalacje tryskaczowe i zraszaczowe.