5 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Jakie usługi powinien oferować profesjonalny dom opieki?

Poszukiwanie miejsca, w którym starsze i schorowane osoby poczują się lepiej i będą objęte troskliwą opieką, przysparza wielu trudności. Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie umieścić bliskiego, musisz zapoznać się z ofertą domów opieki. Te profesjonalne oferują wszechstronną pomoc w pielęgnacji czy rehabilitacji. Co jeszcze warto wiedzieć o pracy takich ośrodków?

Niejednokrotnie decyzja o umieszczeniu osoby chorej w domu opieki jest najlepszą, jaką mogą podjąć jej bliscy. Dla cierpiącego oznacza to możliwość pozostawania pod całodobową, profesjonalną opieką specjalistycznej kadry, której, mimo najszczerszych chęci, nie jest w stanie zapewnić mu rodzina.

Co oferują domy opieki?

Oferty domów opieki dla seniorów mogą różnić się między sobą. Jeśli zależy Ci na tym, aby bliska Ci osoba trafiła do przyjaznego, troskliwego miejsca, pod skrzydła profesjonalnych i zaangażowanych osób zwróć uwagę na:

  • kadrę — to ludzie tworzą każde miejsce. W domu opieki pracują specjaliści z zakresu rehabilitacji, dietetyki, a także opiekunowie, lekarze i pielęgniarki,
  • specjalizację — niektóre ośrodki przyjmują pod swoje skrzydła wszystkie osoby starsze, potrzebujące pomocy. Inne specjalizują się w pomocy cierpiącym na demencję czy Alzheimera,
  • bezpieczeństwo — wsparciem dla całodobowej opieki nad pacjentami powinny być systemy bezpieczeństwa — przeciwpożarowy, oświetlenie awaryjne i nocne, a także monitoring,
  • udogodnienia dla pacjentów — obiekt powinien być dostosowany do potrzeb osób starszych, które mogą mieć trudności z poruszaniem się. Windy, szerokie przejścia, obniżone progi, uchwyty w łazienkach pozwalają pacjentom cieszyć się większą samodzielnością,
  • czas wolny i praca terapeutyczna — dobrze, kiedy ośrodek oferuje swoim gościom zajęcia dodatkowe dopasowane do możliwości i zainteresowań, np. z zakresu muzykoterapii czy neurologopedii.

Na to zwróć uwagę, wybierając dom opieki

Dom opieki stanie się miejscem zamieszkania bliskiej Ci osoby. Dlatego musisz mieć pewność, że zostanie zakwaterowana w komfortowych warunkach i objęta właściwą, troskliwą opieką. Empatyczni specjaliści — pielęgniarki, geriatrzy, neurolodzy czy kardiolodzy – czuwają nad stanem zdrowia pacjentów, z kolei opiekunowie pomagają im organizować czas wolny, zabierając na msze lub wspólne biesiadowanie.

Samo otoczenie obiektu również jest ważne. Dlatego np. dom opieki Duomed został wybudowany wśród zieleni. Ławki i ścieżki wśród drzew umożliwiają relaksujące spacery lub odpoczynek na świeżym powietrzu.