25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jakie standardy musi spełniać odzież medyczna?

W placówkach medycznych – w szpitalach, przychodniach, czy też w dużych klinikach – tak samo ważna jak nowoczesny sprzęt jest odpowiednia odzież personelu medycznego. Lekarze oraz pielęgniarki powinni być wyposażeni w garderobę roboczą, która zapewnia im maksymalne bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Pewność, że tak będzie, można mieć tylko wtedy, gdy odzież medyczna będzie spełniała surowe standardy.

Standardy i przepisy prawne dotyczące odzieży medycznej

Odzież medyczna to szczególny rodzaj odzieży roboczej. Najistotniejszym czynnikiem decydującym o odzieży ochronnej jest tkanina –  to ona musi spełniać wymagania norm m.in. ENV 14237 – „Tekstylia w systemie ochrony zdrowia”.

Do użytku w przychodniach czy w szpitalach bardzo często jest wykorzystywana odzież ochronna. Musi ona spełniać restrykcyjne wymogi, o których mowa w MDD, czyli w unijnej Dyrektywie o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC). Oprócz tego stroje personelu pracującego w placówkach medycznych muszą spełniać wymagania polskiej normy PN-EN 13795+A1:2013-06.

O tym, czym powinny wyróżniać się fartuchy chirurgiczne, maski, rękawiczki i innego rodzaju garderoba dla pielęgniarek oraz lekarzy, mówią rozporządzenia ustawodawcy. W Polsce obowiązują przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej – z 1972, 1984 i z 1996 roku.

Odzież wykonana zgodnie z tymi standardami i przepisami chroni zdrowie pracowników służby zdrowia oraz ustrzega ich przed zakażeniami.

Odzież medyczna ma ogromną rolę i to niezależnie od tego, w jakiej placówce jest wykorzystywana. Dyrektorzy ośrodków zdrowia, szpitali oraz klinik powinni stosować reżim dotyczący wyboru właściwego stroju dla personelu. Jest to kwestią chęci podporządkowania się przepisom, ale także odzież taka pozwala chronić życie i zdrowie pracowników – mówi ekspert z firmy Joke Profesjonalna Odzież Zawodowa.

Czym jeszcze musi wyróżniać się odzież medyczna?

Nie można zapomnieć też o tym, że dobra odzież medyczna, musi być także wytrzymała i odporna na jej częste pranie oraz dezynfekcję w wysokich temperaturach. Oprócz tego musi być wygodna. Lekarze, pielęgniarki czy też personel pracujący na recepcji powinni czuć się komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Warto postawić na garderobę, która składa się z modeli przeznaczonych osobno dla kobiet i dla mężczyzn.

Ponadto żakiety, koszule, fartuchy, marynarki medyczne muszą się odpowiednio prezentować. Muszą być dobrze skrojone, modne oraz estetycznie wykonane. Tak ubrany personel jest doskonałą wizytówką każdej placówki.