pakowania z tworzyw sztucznych
22 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Jakie opakowania z tworzyw sztucznych wymagają atestów?

Współcześnie coraz częściej stosuje się materiał, jakim jest tworzywo sztuczne. Służy między innymi do produkcji opakowań i pojemników, które wykorzystywane są do przechowywania produktów spożywczych. Wykonywane z tworzywa mają także zastosowanie specjalistyczne np. w farmakologii. Czy wymagają one specjalnych atestów? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Zalety opakowań z tworzywa sztucznego

Opakowania z tworzyw sztucznych mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo lekkie, co wpływa na zdecydowanie bardziej komfortowy transport. Jednak w branży spożywczej czy farmaceutycznej będą istotne także inne cechy:

  • różnorodne kształty,
  • giętkość,
  • elastyczność,
  • proste barwienie,
  • słabe przewodnictwo ciepła oraz elektryczne.

Opakowania z tworzywa przeznaczone do wielokrotnego użytku mogą ulegać stopniowej degradacji. Dlatego co jakiś czas powinny być wymienione na nowe.

Tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań

Producenci opakowań wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dotyczy to nie tylko sektora prywatnego, ale także firm. Opakowania wykonane z tworzywa dają możliwość sprawnego i wygodnego transportu różnych materiałów. Muszą jednak być bezpieczne dla każdego, kto będzie z nich korzystał. Bardzo ważne, aby opakowania na jedzenie, leki czy inne produkty, nie wpływały w żaden sposób na przechowywane w nich rzeczy.

Specjalista z firmy Onplast Onderka i Wspólnicy Spółka Jawna podkreśla: Opakowania wykonane z tworzywa sztucznego – wykorzystywane zwłaszcza branży spożywczej i farmaceutycznej – muszą spełniać szereg wymagań, aby były dopuszczone do obiegu. Atesty przyznawane są na podstawie aktów prawnych:

  • Rozporządzenie (WE) NR 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady pochodzące z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
  • Rozporządzenie (WE) NR 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011, w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
  • Rozporządzenie (WE) 2023/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zastosowanie tworzywa do opakowań

Wykorzystanie tworzyw sztucznych do produkcji opakowań było przełomowym odkryciem. Wpłynęło to na praktycznie nieograniczone możliwości związane z przechowywaniem czy dostarczaniem wszelkiego rodzaju produktów – począwszy od żywności, kończąc na lekach. Warto jednak zauważyć, że produkcja opakowań powinna być jednak prowadzona wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają odpowiednie zaplecze oraz doświadczenie. Istotny jest sam proces produkcji, który przekłada się na otrzymanie produktu bezpiecznego, niereagującego w jakikolwiek sposób z przechowywanymi materiałami.