12 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Jakie okna wybrać – aluminiowe, drewniane czy PCV?

Przed zakupem okien należy dobrze się zastanowić, który rodzaj najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Przy podejmowaniu tej decyzji powinieneś wziąć pod uwagę m.in. Twój budżet, oczekiwania co do klasy izolacji i ochronności okien, a w końcu i względy estetyczne. W pierwszej kolejności warto więc poznać główne wady i zalety najpopularniejszych typów okien: aluminiowych, drewnianych i PCV, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe, ze względu na materiał, z którego są wykonane, cechują się przede wszystkim niewielką wagą i dużą wytrzymałością. Plastyczność aluminium pozwala również na wykonywanie okien o dowolnych kształtach. Wybierz tego rodzaju okna, jeśli interesuje Cię nowoczesny, atrakcyjny wygląd, bezpieczeństwo i skuteczna ochrona przed hałasem. Pamiętaj, że okna aluminiowe mają jednak kilka znaczących wad:

  • ich metalowa rama szybko się wychładza,
  • w wypadku uszkodzeń mechanicznych konieczna jest wymiana profilu,
  • okna wykonywane są na zamówienie, co czyni je droższymi od okien drewnianych i okien PCV.

Okna drewniane

Okna drewniane, w przeciwieństwie do okien aluminiowych, wypełnią wnętrze Twojego domu ciepłą, rodzinną atmosferą. Jak informuje rozmówca ze sklepu Fenti w Szczecinie:

Drewno jest niezwykle trwałym materiałem gwarantującym wysoką klasę izolacji termicznej i akustycznej. Drewniane okna wykonane są z tworzywa naturalnego, który jest w pełni biodegradowalny i nie wywołuje alergii.

Drewno, jako materiał plastyczny, możesz poza tym dowolnie zdobić, nadając mu niepowtarzalny charakter. Ze względu na skomplikowany proces produkcji, za okna drewniane zapłacisz jednak dużo więcej i będziesz zmuszony stosunkowo często przeprowadzać zabiegi konserwacyjne.

Okna PCV

Najczęściej wybieranymi oknami są okna PCV. Posiadają najczęściej białe profile, którą mogą jednak na Twoje życzenie zostać oklejone kolorową (a nawet i drewnopodobną) folią. Wykorzystanie tworzyw sztucznych do ich produkcji sprawia, że są lekkie i nie wymagają konserwacji. Dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa możesz wyposażyć je w specjalne mechanizmy antywłamaniowe. To z pewnością najtańsze okna, jakie znajdują się w ofercie każdej firmy. Nie zapominaj jednak, że jasne profile okien PCV mogą zmieniać odcień pod wpływem promieni słonecznych bądź deszczu, a nawet ulegać odkształceniom.

Pamiętaj zatem, by przy wyborze okien kierować się wieloma czynnikami, takimi jak cena, bezpieczeństwo, izolacja cieplna i akustyczna, estetyka i obowiązek pielęgnacji. Jeśli nadal nie jesteś pewny, nie podejmuj pochopnej decyzji i skontaktuj się ze specjalistą.