20 października 2020

Kategoria:
Inne

Jakie mieszanki traw są najlepsze do wypasu bydła?

Wybór mieszanki traw do wypasu bydła zależy przede wszystkim od rodzaju gleby, na której zostanie wysiana trawa przeznaczona na zielonkę, siano lub kiszonkę. Z drugiej jednak strony ważne jest to, aby dostarczała zbilansowanych wartości składników odżywczych i była smaczna dla zwierząt. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie mieszkanki traw są najlepsze do wypasu bydła.

Żywienie bydła w oparciu o użytki zielone jest najkorzystniejszym sposobem żywienia zwierząt.  Ruń pastwiskowa dostarcza wysokiej jakości paszę, bogatą w składniki żywieniowe, makro- i mikroelementy, białko, cukry oraz witaminy. Jest to również metoda najbardziej ekonomiczna. Oczywiście pod warunkiem, że na tereny zielone zostaną przeznaczone odpowiednie mieszanki traw.

Od czego zależy wybór mieszanki traw?

Na początku warto skupić się na glebie, na której będzie wysiewana trawa. To od rodzaju terenu oraz właściwości gleby w głównej mierze zależy wybór odpowiedniej mieszanki. Na glebach średnio i mniej żyznych, a nawet słabszych na wysoki plon pozwoli mieszanka SL1 pastwiskowa bez roślin motylkowych, oferowana przez Centralę Nasienną. Na mniej urodzajnych glebach sprawdzi się również SL3 – łąkowo-pastwiskowa z czerwoną koniczyną, która może być wykorzystywana także na siano i sianokiszonkę. W przypadku gleb o średniej i dobrej żyzności można zastosować mieszankę kośno-pastwiskową SL2, z białą koniczyną.

Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest sposób użytkowania – czy ma to być pastwisko, czy łąka kośna. W przypadku runi pastwiskowej zaleca się mieszanki, które składają się w 30% w traw wysokich, a w 50% z traw niskich. Dodatkowo powinny znajdować się tam również rośliny motylkowate lub bobowate (10%-20%), ewentualnie zioła. Na tereny pastwiskowe doskonale nadaje się kostrzewa, tymotka, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, życica trwała oraz kostrzewa czerwona.

Najlepszy skład mieszanki traw

Aby zapewnić wypasanemu bydłu jak najlepsze warunki ważne jest zastosowanie mieszanek, które będą posiadały niezbędne składniki żywieniowe. W przypadku hodowli bydła mięsnego pastwisko powinno zapewniać przyrost masy na poziomie około 0,5 kg dziennie dla jednej sztuki. Cenną grupą roślin, która zapewnia lepszą strawność, a jednocześnie smak są rośliny bobowate, na przykład koniczyna biała lub czerwona. Pasza z koniczyną czerwoną charakteryzuje się wysoką zawartością białka i witamin oraz innych składników mineralnych. Dodatkowo jest bardzo pożywna i zapewnia zwierzętom wysoką wartość odżywczą. Zbilansowany i pełnowartościowy skład oferuje również pasza z koniczyną białą, która jest również wysokoenergetyczna oraz doskonale nadaje się na siano, dzięki czemu zapewnia bydłu wysokiej jakości pożywienie także poza okresem wypasu.

Zielonka powinna zapewnić bydłu około 15-20% białka, 30-40% węglowodanów oraz zawierać 20-25% surowego włókna oraz właściwą wartość energetyczną. Wysoko plonujące użytki zielone nie tylko zapewnią zwierzętom odpowiedni pokarm, ale również pozwolą na ograniczenie kosztów żywienia, które w największym stopniu determinują opłacalność produkcji. Dlatego podczas wyboru mieszanki warto zwrócić uwagę również na inne kwestie.

Wybór najlepszej mieszanki traw – podsumowanie

Podstawowymi kryteriami wyboru mieszanki traw pastewnych są: rodzaj i żyzność gruntów, sposób użytkowania, wartość paszowa. Dodatkowymi czynnikami są również wysoka plenność, szybkość odrastania po koszeniu, odporność na choroby. Darń powinna być również wytrzymała na odmienne warunki atmosferyczne oraz zmienną wilgotność. Dodatkowo ważne jest, aby była odporna na deptanie, podgryzanie i odchody zwierząt. Wybór najlepszej mieszanki zagwarantuje wysoką jakość paszy, a także zmniejszone powstawanie niedojadów. Tym samym zwierzęta będą zdrowe i odpowiednio odżywione, a pastwisko będzie wymagało minimalnego nakładu prac, oferując przez cały sezon letni źródło świeżego pożywienia oraz zapas siana i kiszonek na okres jesienno-zimowy.