28 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Jakie kredyty najczęściej zaciągają Polacy?

Ponad 75% Polaków w wieku produkcyjnym przynajmniej raz w życiu korzystało z pożyczki bądź kredytu. Chociaż zapożyczamy się niechętnie, chęć życia na poziomie zbliżonym do naszych zachodnich sąsiadów przy zdecydowanie niższych zarobkach, zmusza nas do zaciągania kredytów. Z jakich narzędzi finansowych korzystamy najczęściej i na co przeznaczamy pożyczone pieniądze?

Kredyty Polaków w liczbach

Jak czytamy w III. edycji Raportu Związku Banków Polskich „InfoKREDYT” opublikowanym w październiku 2018 roku, wartość wszystkich kredytów Polaków wynosi 678,2 mld zł, przy czym przeciętna wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wynosi 255,4 tys. zł. Około 14% gospodarstw domowych ma obecnie kredyt mieszkaniowy. Nieco ponad 40% Polaków posiada kredyt w banku, z czego 24% to kredyty konsumpcyjne.

Choć wszystkie te dane mogą sprawiać niepokojące wrażenie, w zestawieniu z bogatymi krajami europejskimi, nasze zadłużenie jest niskie – zauważa ekspert z krakowskiej firmy Consilo Finanse i Nieruchomości. Wartość naszych zobowiązań stanowi około 60% naszych dochodów. Dla porównania, Duńczycy i Holendrzy zadłużają się na kwoty przekraczające ich dochody o 250%.

Na co pożyczają Polacy?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, 40% gospodarstw domowych w kraju ma kredyt. Wśród nich 6,3% posiada wyłącznie kredyt mieszkaniowy, 7,6% – oprócz kredytu mieszkaniowego ma inne zobowiązania, a 26,6% jest zadłużona tylko kredytem innym niż mieszkaniowy.

399,2 mld zł – to dokładna kwota, jaką obciążeni są obecnie Polacy z tytułu kredytu mieszkaniowego. Jak widać, potrzeba posiadania własnego mieszkania jest głównym powodem, skłaniającym nas do zaciągania pożyczek. Niemal ¾ wszystkich gospodarstw, które spłacają pożyczkę, mają właśnie kredyt mieszkaniowy.

W 2017 roku Polacy wzięli kredyty konsumpcyjne na kwotę 78633 zł. Największy udział w tej kwocie mają pożyczki zaciągane na zakup samochodu, na drugim miejscu znajdują się kredyty na sprzęt RTV i AGD, często zaciągane w postaci zakupów ratalnych.

Kredyty gotówkowe decydujemy się zaciągać również w obliczu niespodziewanych zdarzeń losowych, kiedy niezbędny okazuje się dodatkowy zastrzyk finansowy. Tak pożyczane pieniądze przeznaczamy więc głównie na remonty, ale też zakup niezbędnych przedmiotów codziennego użytku. Zdecydowanie najmniej Polaków skłania się ku zaciąganiu pożyczek gotówkowych na podróże i wakacje (2%).

Z analizy raportu „InfoKREDYT” można wnioskować, że Polacy zapożyczają się ostrożnie, co wynika przede wszystkim z braku poczucia bezpieczeństwa finansowego. Rozwaga przy zaciąganiu kredytu jest jak najbardziej wskazana, a żeby ograniczyć ryzyko kosztownych pomyłek, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy eksperta finansowego.