29 października 2021

Kategoria:
Inne

Jakie funkcje pełnią nadstawki paletowe?

Korzystanie z palet to podstawowa forma transportowania i magazynowania znacznej części towarów. Dzięki możliwości gromadzenia większych ilości ładunków na wystandaryzowanych paletach można znacznie szybciej i łatwiej wykonywać większość zadań logistyczno-spedycyjne. Palety mimo swej wszechstronności nie sprawdzają się niestety w przypadku wszystkich towarów. Ich funkcjonalność można jednak znacznie zwiększyć, korzystając z nadstawek paletowych.

Dlaczego warto korzystać z nadstawek paletowych?

Klasyczne palety składają się z płaskiej platformy ładunkowej oraz elementów pozwalających na sprawne przenoszenie ładunku przy wykorzystaniu wózków paletowych, tzw. paleciaków, wszelkiego rodzaju podnośników lub wózków jezdniowych potocznie nazywanych wózkami widłowymi. Konstrukcja palet jest zbliżona niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z paletami typu EPAL/EURO, czy jednorazowymi paletami przemysłowymi. Różnice dotyczą przede wszystkim rozmiarów oraz budowy np. w typowej palecie EURO1/EPAL1 użyte są drewniane klocki a w palecie Düsseldorf 6 metalowych wsporników i 3 z tworzywa, nie ma to jednak znaczenia dla funkcjonalności palet.

Największym ograniczeniem palety jest element, który gwarantuje jej tak dużą wszechstronność, czyli płaska powierzchnia ładunkowa. Zmniejsza to zarówno możliwości umieszczania na paletach ładunków, które mogą się łatwo przemieszczać lub ulec uszkodzeniu, jak i wpływa na dopuszczalność piętrowania, co zależy wyłączenie od specyfiki konkretnego ładunku. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z nadstawek paletowych. W Kielcach można je znaleźć np. w firmie ML STARPAL, która jest producentem palet EURO, przemysłowych oraz spełniających wymogi fitosanitarne.

Jaką konstrukcję mają nadstawki paletowe?

Nadstawki paletowe mogą mieć różną postać w zależności od pełnionej przez siebie funkcji. Najbardziej rozpowszechnione są nadstawki skrzyniowe. Mają one postać desek łączonych na rogach specjalnymi okuciami, które tworzą rodzaj obudowy, którą można umieścić na palecie, zamieniając ją w skrzynię o wysokości uzależnionej od ilości użytych elementów. Pozwala to na łatwy przewóz towarów, które wymagają dobrej osłony, np. wrażliwych części maszyn. Sprawdzą się także jako pojemniki na materiały przewożone luzem – np. twarde owoce, warzywa czy brykiet. Oferowane są również nadstawki ażurowe i słupkowe, ułatwiające piętrowanie. Szeroki wybór palet i nadstawek paletowych można znaleźć w firmie ML STARPAL. Specjalizuje się ona w skupie, naprawie oraz sprzedaży palet.