20 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Z jakich materiałów wykonuje się prowadnice do stołów

Stół jawi się przeciętnemu zjadaczowi chleba jako zwykły mebel, którego konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana;  stół ma stać, nie ma się chwiać i to wszystko. To z gruntu błędne wyobrażenie. Istnieje mnóstwo modeli stołów, mających wiele różnorakich zastosowań. Mogą to być stoły składane, stoły z przesuwanymi blatami, małe stoliki, ogromne stoły biesiadne i szeroka gama innych

Konstrukcje stołów

Jak wiele jest modeli stołów, tak wiele jest ich konstrukcji. Jednakże zawsze wspólnym mianownikiem będzie tutaj blat oraz nogi; to posiada każdy stół, niezależnie od funkcji do pełnienia jakich jest przeznaczony. Istotne różnice w ich budowie zachodzą w modelach  przeznaczonych do specjalistycznych zadań; takim będzie nawet nasz domowy stół składany. Ze stołami składanymi wszak mamy do czynienia nie tylko w domu; z uwagi na swoją uniwersalność i funkcjonalność mają one bardzo szerokie zastosowania. Główną funkcję w takich stołach pełnią ruchome blaty. Stoły tego typu konstruuje się stosując specjalne akcesoria, dzięki którym uzyska się żądane efekty. Podstawowym elementem zapewniającym bezproblemowy ruch ich blatów, są prowadnice.

Z jakich materiałów są wykonane prowadnice stołu?

Wszędzie tam gdzie podstawą pracy przy stole jest najwyższa precyzja i dokładność, nie można pozwolić sobie na żadne półśrodki. Takie wymagania będą stawiane w warsztatach, w laboratoriach, w szpitalach. Tylko idealnie wykonane prowadnice zapewnić mogą płynny ruch blatu każdego stołu czy stolika – mówi nam przedstawiciel firmy Poettker z Piekar Śląskich. Wykonuje się je najczęściej ze stali. Stal jest  materiałem, który ma bardzo dużą sztywność i wytrzymałość, dzięki czemu można nadać prowadnicom takie kształty i taką formę, że będą one solidnym i niezawodnym elementem składowym każdego stołu. Nie wgłębiamy się  tutaj w konstrukcje bardzo specjalistycznych prowadnic, ograniczając się wyłącznie do tych, które mają zastosowania do produkcji stołów. W ograniczonym zakresie projektanci  tych konstrukcji stosują czasem aluminium lub nawet drewno. Jednakże to głównie ze stali wytwarza się najbardziej niezawodne prowadnice.