7 marca 2017

Kategoria:
Inne

Z jakich materiałów powinny być wykonane ubrania dla psów?

Dla wielu ludzi psie ubrania to fanaberia właścicieli. Jednak nic bardziej mylnego – niektóre rasy, a także szczeniaki oraz starsze psy są szczególnie narażone na niskie temperatury. Jest to też poniekąd znak naszych czasów – psy mieszkają z nami w mieszkaniach, ciepłych i chroniących przed warunkami atmosferycznymi. W mieszkaniach temperatura jest stała, od kilkunastu do ponad 20 stopni a na zewnątrz bywa i -20 stopni. Taka różnica temperatur dla żadnego niezabezpieczonego organizmu nie byłaby obojętna. Świat stał się też „mniejszy” – sprowadzamy psy z egzotycznych, ciepłych krajów gdzie ich rasy nie stykają się z zimnem, mrozem czy trudnymi warunkami atmosferycznymi. Psy czystych ras, z uwagi na genetykę są też czasem mniej odporne niż psy ras mieszanych. Brak odpowiedniej ochrony przed zimnem może być przyczyną nie tylko osłabienia odporności organizmu i rozwoju chorób ale również apatii naszego czworonoga, który bardzo niechętnie będzie wychodził na nawet krótkie spacery, gdyż będą im się one kojarzyły z nieprzyjemnym uczuciem zimna. W celu uniknięcia takich sytuacji, warto zainwestować w ubranka wykonane z odpowiednich materiałów.

Z czego wytwarza się psie ubranie?

Na rynku znajdziemy psią odzież wykonaną z bardzo różnych materiałów – większość gotowych produktów łączy w sobie różne tworzywa. Wśród nich między innymi:

  • Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne – materiały wytwarzane z czystej bawełny są spotykane, jednak rzadko. Znacznie częściej natkniemy się na ubranka wykonane z tkanin bawełnopodobnych, czyli bawełny z dodatkiem np. włókien syntetycznych lub włókien wiskozowych zwykłych i modyfikowanych
  • Dzianiny – mogą być wykonywane z różnego rodzaju surowców, np. bawełny i surowców bawełnopodobnych, wełny i surowców wełnopodobnych oraz z jedwabiu – sztucznego, syntetycznego lub teksturowanego. Dzianiny mogą różnić się między sobą typem splotu. Biorąc to pod uwagę możemy je podzielić na dzianiny płaskie, żakardowe, ażurowe, paskowe, pętelkowe oraz wiele innych
  • Spandexy, polary, tkaniny pokryte membraną poliuretanową i tkaniny wodoodporne – to grupa tkanin do zadań specjalnych. Używane w taternictwie, sportach Zaczyna się ich używać również do produkcji dobrej jakości ubrań dla zwierząt. Tkaniny takie chronią nie tylko przed utratą ciepła ale też przepuszczają parę wodną, „oddychają”, nie zatrzymują wody przy skórze zwierzęcia, łatwo się czyszczą i szybko wysychają. Oczywiście używanie zaawansowanych technologicznie tkanin do produkcji ubrań dla zwierząt wpływa na cenę ale warto zainwestować w komfort i zdrowie naszych Braci Mniejszych.

Jak wybierać ubranka?

Nie wszystkie psy potrzebują ubrań na zimę – psy o grubym futrze i dostatecznej ilości tkanki tłuszczowej doskonale poradzą sobie bez nich w czasie polskiej zimy. Jednak niektóre rasy, takie jak chihuahua, maltańczyki, buldożki, bostonki, charciki czy shih tzu nie są przystosowane do niskich temperatur – dlatego to o nie szczególnie powinniśmy zadbać w okresie zimowych. Psie ubranka przydadzą się również czworonogom krótkowłosym (bokser, buldożek francuski), małym (jamnik, sznaucer miniaturowy) oraz smukłym, o niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej (chart, dalmatyńczyk). Ponadto szczeniaki oraz psy w sile wieku posiadają obniżoną tolerancję na niskie temperatury, dlatego im również przyda się dodatkowa ochrona przed chłodem. Poza zwykłym ubraniem okrywającym tułów psa warto zadbać o jego łapy. W okresie zimowym chodniki i ulice posypywane są solą – to, w połączeniu z ostrymi bryłkami lodu może powodować duży dyskomfort psa podczas spacerów. Na rynku znajdziemy duży wybór psich butów, które ochronią delikatne poduszki łap naszego czworonoga. Przy wyborze psiej odzieży powinniśmy kierować się potrzebami naszego zwierzaka oraz jego wygodą – ubiór powinien być dobrze dopasowany, ale nie za ciasny, aby nie ograniczał swobody ruchu. Z tego samego względu powinniśmy raczej zrezygnować z kupna ubranka, które posiada zbyt dużo ozdób, gdyż mogą one po prostu przeszkadzać naszemu zwierzakowi. Również tkanin zmieniających właściwości na zimnie, a tak popularnych w sklepach z tańszymi artykułami, powinniśmy unikać. Szeleszczący materiał będzie denerwował naszego Pupila w czasie spacerów. Ubranko nie powinno być również zbyt ciepłe, gdyż podczas długich spacerów może prowadzić do przegrania organizmu psa.

Szeroki wybór psich ubranek na zimę i nie tylko znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Pinky Paws.