Maszyny do drewna
5 listopada 2021

Kategoria:
Inne

Jakich maszyn nie powinno zabraknąć w żadnym zakładzie stolarskim?

Urządzanie zakładu stolarskiego to nie lada wyzwanie. Kupno wszystkich niezbędnych maszyn wiąże się z dużymi wydatkami. Nim jednak przyjdzie do zapłaty, trzeba wybrać i zamówić konkretne maszyny, bez których praca w warsztacie stolarskim jest niemożliwa. Jakich maszyn nie powinno zabraknąć w żadnym zakładzie stolarskim? Przedstawiamy nasze top 3 maszyny stolarskie.

Piły do drewna

Trudno wyobrazić sobie zakład stolarski, w którym nie ma odpowiedniej piły do drewna. Jest to jedno z podstawowych narzędzi. Dzięki niemu będziemy w stanie precyzyjnie dociąć zarówno większe, jak i mniejsze kawałki drewna. Mogą być to m.in. duże płyty, np. z przeznaczeniem na blaty, jak i niewielkie elementy konstrukcyjne.

Wybierając piłę do zakładu stolarskiego, należy zwrócić szczególną uwagę na jej ostrze. Ważne jest, aby było ono wytrzymałe. Dzięki temu będziemy w stanie z łatwością przecinać nawet bardzo twarde i odporne na obróbkę materiały. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzamy pracować na elementach z litego drewna.

Duży wybór pił, na przykład formatowych, ciesielskich czy taśmowych, znaleźć można w Inter Part – firmie zajmującej się sprzedażą maszyn stolarskich. W ofercie znajdziemy przede wszystkim używane urządzenia w korzystnych cenach. Wszystkie maszyny są dokładnie sprawdzane przed zakupem, dzięki czemu zyskamy pewność, że zakupiona piła będzie nie tylko w okazyjnej cenie, ale również dobrej jakości.

Okleiniarki

Okleiniarki to kolejne narzędzie, którego nie może zabraknąć w zakładzie stolarskim, zwłaszcza jeśli pracuje się w nim na płytach pilśniowych. Płyty te nie mają bowiem tak estetycznego wyglądu, jak naturalne drewno. Z tego względu okleja się je specjalną okleiną. Jest to warstwa forniru, którą wykonuje się ze stycznego przekroju drewna. Dopiero wtedy płyty pilśniowe uzyskują pożądany efekt.

Maszyny do drewna, takie jak okleiniarki, sprawdzają się zarówno na dużych, prostych powierzchniach, jak i do wykańczania boków czy innych niewielkich elementów, nawet krzywoliniowych. Urządzenia  mogą pracować w trybie automatycznym, który jest stosowany do prostych kawałków płyt, jak i trybie ręcznym, który pozwala na precyzyjne oklejenie trudno dostępnych miejsc.

Strugarki

W warsztacie stolarskim powinna znaleźć się także strugarka. Za jej pomocą możliwe jest uzyskanie dowolnej grubości drewna czy płyt. Strugarka dodatkowo wygładza powierzchnię danego elementu, dzięki czemu jest on gotowy do dalszej obróbki. Najczęściej wybieranym rodzajem strugarki jest ta czterostronna, która opracowuje drewno lub płytę ze wszystkich stron jednocześnie.