urzadzenia wiertnicze
19 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Jaka ziemia taki świder. Dobór urządzenia wiertniczego

Podstawowym narzędziem stosowanym w wiertnictwie jest świder. W celu wykonania przewiertu, podłączony do przewodu wiertniczego świder zapuszcza się do otworu wiertniczego. Dobór odpowiedniego świdra uzależniony jest od wielu czynników, takich jak mechaniczna i marszowa prędkość wiercenia.

Podstawowa klasyfikacja wyróżnia świdry do odwiertów udarowych, obrotowych i okrętnych – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa JUMARPOL Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. K. Decyzję o wyborze konkretnego typu świdra należy podejmować w oparciu o informacje na temat rodzaju gleby lub skały, w której będziemy wiercić oraz głębokości planowanego odwiertu.

swidry

Świder do wierceń udarowych

Wykonanie otworu wiertniczego metodą udarową polega na drążeniu za pomocą uderzeń w podłoże słupkami koronki. Powstające w tym procesie zwierciny wydobywane są z otworu przy wykorzystaniu specjalnej płuczki wodnej albo powietrznej.

Do narzędzi wykorzystywanych w wierceniach udarowych zalicza się świdry: płaskie, zetowe, mimośrodowe, szczękowe, piramidalne i krzyżowe, a także łyżki wiertnicze, czyli tzw. szlamówki.

swidry1

Świder do wierceń obrotowych

Podczas wykonywania wierceń tego rodzaju, świder zapuszczony do otworu obraca się wraz z przewodem, do którego jest przytwierdzony. Ruch obrotowy przewodu wywoływany jest przez stół wiertniczy wyposażony w wał napędowy. Współcześnie stosowane są też rozwiązania, w których świder napędzany jest silnikiem wgłębnym, turbo- lub elektrowiertem.

Do świdrów obrotowych zaliczamy gryzy, koronki rdzeniowe i diamentowe, świdry typu „rybi ogon”, diamentowe i PDC.

Świder do wierceń okrętnych

Wiercenia okrętne wykorzystywane są podczas tworzenia otworów płytkich i o niewielkiej średnicy, a zatem głównie hydrogeologii i geologii inżynierskiej. Urządzenia do takich wierceń wykonywane są ręcznie, zaś przekazywanie ruchu obrotowego na przewód odbywa się za pomocą klucza wiertniczego.

Wśród świdrów okrętnych wyróżnia się urządzenia: ślimakowe, spiralne z osłoną lub bez osłony, rurowe, spiralno-rurowe, talerzowe i skrzynkowe.